Έχασε τον αγώνα, γλίτωσε τον μηδενισμό ο ΠΑΟ

21:41 2/5/2015 - Πηγή: AEK365

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ, αφού νίκησε με 77-66 τον Παναθηναϊκό κι έτσι κλείδωσε την πρωτιά της κανονικής περιόδου στην Βasketleague. Το ντέρμπι στιγματίστηκε από διακοπή περίπου 30 λεπτών, μετά από εισβολή των οπαδών των «πράσινων» στο παρκέ, έπειτα από κίνηση που έκανε ο Σπανούλης στην εξέδρα πως δεν τους ακούει, 1.26 πριν το τέλος.
Για τους Πειραιώτες 16 πόντους σημείωσε ο Πρίντεζης, 12 ο Σπανούλης, ενώ... MVP

ήταν ο Ντάρντεν με 15 πόντους.
Απο τον Παναθηναϊκό 22 είχε ο Μπατίστα, 12 ο Παππάς και 10 ο Γιάνκοβιτς.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και από την στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αντιδράσει πήρε προβάδισμα 4 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-22).
Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν καλή εικόνα σε άμυνα κι επίθεση κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μπουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-34.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που με καλές ενέργειες και καθοριστικά καλάθια ανέβασαν τη διαφορά και προηγήθηκαν με 63-48.
Έπειτα, η ροή του παιχνιδιού δεν μπόρεσε να αλλάξει και οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας (74-64), μέχρι που ο Σπανούλης πέτυχε τρίποντο και έκανε νόημα προς την εξέδρα... πως δεν τους ακούει, με αποτέλεσμα να υπάρξει το χάος. Κάπου, εκεί οι οπαδοί μπήκαν μέσα στο παρκέ και υπήρξε διακοπή για 30 λεπτά, με την επανέναρξη οι φιλοξενούμενοι οριστικοποίησαν τη νίκη τους και την πρωτιά στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-38, 48-63, 66-77.