Ανατροπή και νίκη για Ούνικς στο Κάουνας

Μία μεγάλη νίκη πέτυχε η Ούνικς Καζάν στο Κάουνας απέναντι στην Ζαλγκίρις με 88-80 κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο. Ο Κώστας καϊμακόγλου και οι συμπάικτες του ήταν εξαιρετικοί στην αρχή και στο τέλος του ματς και αυτό τους αρκούσε για να πάρουν το διπλό. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους «κόλλησαν» επιθετικά στο τέλος και αυτό τους στοίχισε, ενώ η καλή τους άμυνα στάματησε να λειτουργεί καθώς στην τελευταία περίοδο δέχθηκαν 30 πόντους. Πλέον και οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 5-9.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Κιθ

Λάνγκφορντ με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Παραχούτσκι με 24 πόντους (10/11 δίποντα) και 4 ριμπάουντ. Επίσης ο Κώστας Καϊμακόγλου ήταν εξαιρετικός με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Γιανκούνας με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν μόλις στο 2' με 6-0 με τον Κώστα Καϊμακόγλου να έχει ήδη 2 πόντους και 1 κλέψιμο. Η εικόνα δεν άλλαξε με την διαφορά να πηγαίνει στους 8 (14-6 στο 4') με τον Παραχούτσκι να είναι εξαιρετικός και να έχει ήδη 9 πόντους. Μάλιστα με καλάθι του Λάνγκφορντ στο 4' η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 (16-6) με την Ούνικς να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και την ομάδα του Γιασικεβέιτσιους να είναι κακή. 2 λεπτά πριν την λήξη της πρώτη περιόδου το σκορ ήταν 20-10 (double score), ενώ το τέλος βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +4 (23-19) έπειτα από ένα σερί 9-3 των γηπεδούχων.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Ούνικς να μπάινει και πάλι δυνατά και με ένα 5-0 σερί να κάνει το 28-19 (Λάνγκοφορντ 8 πόντους), όμως η Ζαλγκίρις αντέδρασε και με ένα δικό της σερί 7-9 μείωσε στους 2 πόντους (28-26 στο 14'). Το σερί μεγάλωσε στο 11-0 και για πρώτη φορά στο ματς οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέρασαν μπροστά στο σκορ με 30-28 (στο 15'). Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους το σκορ ήταν 37-36 υπέρ της Ζαλγκίρις, ενώ όταν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 46-43, αφού μπήκαν πολλά καλάθια εκατέρωθεν.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν ξεκάθαρα αμυντική προσήλωση με αποτέλεσμα να έχουν μπει λίγοι πόντοι και την Ζαλγκίρις να είναι μπροστά με 50-47 (στο 23'). Η Ούνικς προσπαθούσε να σκοράρει αλλά η άμυνα των Λιθουανών ήταν απροσπέλαστη με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 54-52 (στο 26') σε ένα ματς τελειώς διαφορετικό από το πρώτο μέρος. Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 54-54 με καλάθι του Ουίλιαμς, αλλά ακολούθησε ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων με το σκορ να γίνεται 60-54. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ζαλγκίρις να έχει μία μεγάλη διαφορά των 11 πόντων (69-58) και να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με ένα σερί 5-0 της Ούνικς Καζάν η οποία αυτόματα μείωσε σε 69-63 στο 32ο λεπτό. Στα 5 λεπτά ο Παραχούτσκι μείωσε στους 3 πόντους (70-67), ενώ λίγο αργότερα με καλάθι του Λάνγκφορντ η Ούνικς έφτασε απόσταση αναπνοής από την Ζαλγκίρις με το σκορ να γίνεται 70-69 (στ0 36'). Μάλιστα με τρίποντο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μετά από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ με 75-72, ενώ κράτησε αυτό το σκορ με καλάθι του Ουίλιαμς στα 2 λεπτά (79-76). Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι σιτς βολές αλλά και στις επιλογές τους και έφυγαν νικητές από το Κάουνας με 88-80.

Τα δεκάλεπτα:19-23, 46-43, 69-58, 80-88

Ζαλγκίρις(Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 6(2), Λεκαβίτσιους 9(1), Βαλίνσκας, Βέστερμαν 4, Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 11(1), Γιανκούνας 21(1), Γιαβτόκας 4, Μιλάκνις 2, Λίμα, Καβαλιάουσκας 14, Ουλανόβας 7

Ούνικς(Πασούτιν): Τζόνσον 5(1), Αντίποφ, Λάνγκφορντ 26(2), Στολ, Παραχούσκι 24, Κολόμ15(2) , Κλιμένκο, Μπάνιτς, Βορόνοφ 3(1), Πάνιν, Καϊμακόγλου 13(3), Ουίλιαμς 2