Ο Ερυθρός Αστέρας «έπνιξε» τη Ρεάλ!

Με όπλο την άμυνά του, ο Ερυθρός Αστέρας «ταπείνωσε» τη Ρεάλ Μαδρίτης με 82-70, πραγματοποιώντας μια σπουδαία έκπληξη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι "ερυθρόλευκοι" της Σερβίας έριξαν τη "Βασίλισσα" στους 70 πόντους αντί για τους 88.8 που πετυχαίνει κατά μέσο όρο, γεγονός που τούς οδήγησε δικαιωματικά σε μια μεγάλη νίκη, την έκτη τους στη διοργάνωση. Αντιθέτως, η Ρεάλ "έπεσε" στο 9-5.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σιμόνοβιτς με 20 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Γκούντουριτς (12π.), ο Γιόβιτς

(11π., 6 ασ.) και ο Κούζμιτς (11π., 8 ριμπ.). Από την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, μόνος του πάλευε ο Τέιλορ (25π., 7/10 3π.), ενώ ο Γιουλ είχε 12π. με μόλις 4/13 εντός πεδιάς (4/7 2π., 0/6 3π.).

Το φιλμ

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε φουριόζος στον αγώνα και προηγήθηκε με 8-3 (6:51''), με τη Ρεάλ να απαντά με 5-0 σερί, ισοφαρίζοντας σε 8-8 (6:06''). Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με αποτέλεσμα οι ισορροπίες να είναι πολύ λεπτές στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-19, 10').

Στη δεύτερη περίοδο, η Ρεάλ πέρασε μπροστά με 22-25 (8:27''), όμως οι "ερυθρόλευκοι" πάτησαν γκάζι και με 14-0 σερί, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +11 (36-25) στα μισά του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, η Ρεάλ δεν κατάφερε να αντιδράσει κι έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-35 υπέρ των γηπεδούχων (20').

Στην επανάληψη, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβασε την απόδοσή της, πλησιάζοντας δύο φορές στους τρεις (45-42, 6:19'', 50-47, 4:08''), όμως οι Σέρβοι είχαν τις απαντήσεις κι έτσι επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (62-51, 30').

Με ένα τρίποντο του Σιμόνοβιτς κι ένα καλάθι του Γκούντουριτς στα πρώτα 30'', ο Ερυθρός Αστέρας εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (67-51), την οποία διατήρησε σταθερή στα επόμενα λεπτά (72-50, 4:50''), καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Από εκεί και μετά, η Ρεάλ συμβιβάστηκε με την ιδέα της ήττας, με τον Ερυθρό Αστέρα να φτάνει στη νίκη με τελικό σκορ 82-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-35, 62-51, 82-70