Ανάσα ("Γκάγκα") 83-81 για Ίκαρο!

Νίκη ανάσα και ελπίδας για τον Ίκαρο στην Χαλκίδα καθώς με ένα τρομερό Γκαγκαλούδη (ας είναι στα 35του θυμίζει 20αρη!) και ανατροπή κέρδισε δίκαια την Κηφισιά με 83-81! Ο Ίκαρος πήρε διαφορές αλλά η Κηφισιά που ήταν σε τρομερή φόρμα, πέρασε και με 9π στο 30'! Ομως δέχθηκε 30π στην 4η περίοδο που δεν δούλεψε η αμυνά της και αν και το γύρισε και έχασε το τρίποντο της νίκης, ηττήθηκε τελικά δίκαια.

Ο Ίκαρος στο πρώτο μέρος πήρε μια καλή διαφορά καθώς βρηκε λύσεις στην επίθεση απέναντι στην δυνατή

άμυνα της Κηφισιάς που είχε όμως στο διάστημα αυτό 11 λάθη και το 26-29 στο 14' έγινε 40-31 στο 19' με ένα τρομερό 14-2 για ένα διάστημα 5'! Με τον Γκαγκαλούδη να κάνει όργια με 15π ενώ από την αλλη πλευρά πάλευε μόνος ο Κρόκερ με 15π επίσης . Στην 3η περίοδο η Κηφισιά τουμπάρισε το ματς καθώς με την τριάδα Μπάρλο, Γουντς, Τσαλδάρη πήρε και καθαρό προβάδισμα με ένα επιμέρους 12-28(!) με 52-61 στο 30'! Ο Ίκαρος μπήκε αποφασισμένος όμως στο 4ο δεκάλεπτο όπως και στην 2η περίοδο και γύρισε πάλι το ματς αφού αρχικά με ένα γρήγορο 9-0 ισοφάρισε 61-61 με Γκαγκαλούδη-Ρόμπερτσον . Μετά το 70-71 ο Ίκαρος με τους Άσκα που ανέβηκε και τον Ρόμπερτσον πέρασε 76-71 και 79-73 στο 1'30'' και έδειξε ότι καθάρισε. Ομως η Κηφισιά με Μπάρλο και Κρόκερ μείωσε 81-78 και το ματς έγινε θρίλερ με τον Μπάρλο να χάνει και τρίποντο. Ο Τσαλδάρης μείωσε με 1/2β 81-79 αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ η ομάδα του αλλά ο Κακιούζης έχασε το τρίποντο της νίκης στο τέλος στα 10''!

Δεκάλεπτα:20-23,40-33,52-61,83-81
Τρίποντα: 7/20-11/27