Με Μακόλουμ 87-73 ο Πανιώνιος στα Ιλίσια

Ο Πανιώνιος έκανε το παιχνίδι του στο δέύτερο ημίχρονο (73-87) και αν και διπρόσωπος πέρασε εύκολα τελικα από τα Ιλίσια και τον Ηλυσιακό και επέστρεψε στις νίκες. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε ένα ακόμα βήμα προς την 3η θέση αν και στο πρώτο ημίχρονο παρά το +10 στην αρχή είχε ένα τραγικό δεύτερο δεκάλεπτο που δέχθηκε 33π! Στο δεύτερο μέρος όμως σταδιακά γύρισε το ματς και στο τέλος το πήρε και εύκολα καθώς ο Ηλυσιακός αγχώθηκε υπερβολικά και έτσι παρα την αλλαγή προπονητή παραμένει

σε πολύ δύσκολη θέση. Ο Μακόλουμ ηταν αυτός που μόλις επιασε το ..όπλο του καθάρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο ενώ σταθερά εξαιρετικός ήταν ο Μίλμπουρν μετά από καιρό. Για τον Ηλυσιακό πάλευε μόνος ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Πίγκραμ που όμως είχε πολλά λάθη

Το πρώτο ημίχρονο είχε τρομερή εξέλιξη. Ο Πανιώνιος με την κλασική του άμυνα και με τον Μίλμπουρν να χτυπά κοντά στην ρακέτα προηγήθηκε με 11-21 στο 10΄με τον αμερικανό να έχει 4/4δ. Με ένα τρομερό Καυκή όμως με 2τρ και 8π ο Ηλυσιακός ισορρόπησε γρήγορα και ισοφάρισε 28-28 και με τρίποντα των Μπατή -Σαλούστρου πέρασε με 30-36 στο 17'. Εκεί όμως δέχθηκε ένα τρομερό για την κλάση του 14-2 και συνολικά 33π στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας χάσει κατά κράτος τα ριμπάουντς με 20-8(!) και με τον Πίγκραμ να δίνει τρομερό ρυθμό ο Ηλυσιακός έκλεισε μπροστά με 44-38 το πρώτο μέρος! Με τον Πίγκραμ να έχει 17π ενώ από την άλλη ο Μακόλουμ πάλευε μόνος με 13π καθώς σίγησε ο Μίλμπουρν. Στην 3η περίοδο ο Πανιωνιος βελτιώθηκε στην άμυνα αλλά και πάλι είχε προβάδισμα ο Ηλυσιακός (50-44,57-53). Εκεί ο Πανιώνιος με 3 συνεχόμενα τρίποντα από Μίλμπουρν(2)και Κάρτερ έκανε το 62-70 με ένα 5-17 στο 32'. Ο Ηλυσιακός μείωσε 64-70 αλλά ο Πανιώνιος με τον Μακόλουμ οπλισμένο έκανε ένα νέο σερί (2-12) και με το 66-82 καθάρισε το ματς με τους γηπεδούχους με 24 λάθη να μην έχουν τύχη

Δεκάλεπτα:11-21,44-38,59-59,73-87
Τρίποντα: 6/13-11/27