20άρης με κέρδη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις 20 σερί νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη φετινή αγωνιστική περίοδο, καθώς επιβλήθηκε και του Πανελευσινιακού με 101-63, μεγαλώνοντας παράλληλα και το «rotation» του. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βρήκε λύσεις από παίκτες που μέχρι τώρα δεν είχαν μεγάλη συμμετοχή, όπως οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Δημήτρης Κατσίβελης, ενώ και οι τιμωρημένοι στην Ευρωλίγκα, Γιώργος Πρίντεζης και Μίρζα Μπέγκιτς είχαν

θετική εικόνα.

Ο «Πριντ» ήταν πραγματικά ασταμάτητος με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ κάνοντας νταμπλ – νταμπλ, ενώ ο Μπαρτζώκας ξεκούρασε για αρκετή ώρα τους Βασίλη Σπανούλη, Μπράιαντ Ντάνστον και Έισι Λο, οι οποίοι αγωνίστηκαν για ελάχιστο διάστημα. Θετικός ήταν και ο Βασίλης Καββαδάς, ο οποίος μπαίνει σιγά – σιγά στο κλίμα των πρωταθλητών Ευρώπης, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Τέρνερ, ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από την αρχή το προβάδισμα και ανέβασαν τη διαφορά από τα πρώτα λεπτά. Μάλιστα το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 28-13, ενώ μέχρι το ημίχρονο η ομάδα του Πειραιά ανέβασε κι άλλο τη διαφορά κάνοντας «rotation». Η άμυνα της ομάδας της Ελευσίνας δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενοι στο σκορ με 57-32. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να ανεβάζει τον ρυθμό της και τη διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 46-77, ενώ στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός, κατέκτησε τη νίκη με 101-64.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 32-57, 46-77, 64-101.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 7 (1), Παπαμακάριος, Αράπης 8 (2), Ρος 10, Μελισσαράτος 12 (2), Τέρνερ 18, Μάντζαρης Α. 4, Αβραμίδης 4, Χουχούμης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λο 5, Ντάνστον 2, Σπανούλης 3 (1), Περπέρογλου 11, Παπαπέτρου 15 (1), Σλούκας 6, Λοτζέσκι 8, Μπέγκιτς 8, Πρίντεζης 24 (2), Μάντζαρης Β. 6 (1), Καββαδάς 5, Κατσίβελης 8 (2).