Νίκες για Βερόνα, Κιέβο, Σαμπντόρια, Κάλιαρι, ήττα για Λάτσιο

Την εξαιρετική της πορεία στην Serie A συνέχισε η Ελλάς Βερόνα, που έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Αταλάντα εντός έδρας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Νίκη με ανατροπή στις καθυστερήσεις για την Κάλιαρι, νίκες - ανάσα για Κιέβο, Σαμπντόρια, ήττα της Λάτσιο στο Τορίνο.Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, η Ελλάς Βερόνα έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Αταλάντα εντός έδρας και έμεινε κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.Στο 42', οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ,
με τον Ντένις, αλλά οι γηπεδούχοι, με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκαναν την ανατροπή και πήραν το τρίποντο.Στο 82', ο Χουανίτο με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 87' ο Ζορζίνιο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ολοκλήρωσε την ανατροπή της Βερόνα, γράφοντας το τελικό 2-1. Στο 88' μπήκε ως αλλαγή ο Βαγγέλης Μόρας.Η Λάτσιο γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα, με 0-1 από την Τορίνο εκτός έδρας, μένοντας για έκτο σερί αγώνα χωρίς νίκη. Στο 19', οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με κοντινό πλασέ του Γκλικ και κράτησαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του αγώνα.Ο Γιάννης Φετφατζίδης ξεκίνησε βασικός για την Τζένοα, η οποία παρότι προηγήθηκε δεν κατάφερε να φύγει από την Σαρδηνία με τη νίκη, αφού η Κάλιαρι έκανε την ανατροπή στις καθυστερήσεις και επικράτησε με 2-1.Στο 16', οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Τζιλαρντίνο, αλλά στο 43' έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μανφρεντίνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους στο δεύτερο μέρος και με πρωταγωνιστή τον Σάου έκαναν την ανατροπή. Στο 76', ο επιθετικός της Κάλιαρι ισοφάρισε σε 1-1 και στο 90'+2' πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, δίνοντας τη πολύτιμη νίκη στους ροσομπλού.Διπλό - ανάσα πέτυχε η Κιέβο Βερόνα, που επικράτησε με 1-0 της νεοφώτιστης Σασουόλο. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Τερό στο 55'.Νίκη - χρυσάφι και για την Σαμπντόρια, που νίκησε με 2-0 την Κατάνια στην Γένοβα. Στο 54', ο Εντερ με κεφαλιά έκανε το 1-0 και στο 77' ο Γκαμπιαντίνι με πολύ ωραίο σουτ έγραψε το τελικό 2-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:Παρασκευή (6/12)Μπολόνια - Γιουβέντους 0-2 (12' Βιντάλ, 90' Κιελίνι)Σάββατο (7/12)Λιβόρνο - Μίλαν 2-2 (26' Σιλιγκάρντι, 58' Παουλίνιο - 7', 83' Μπαλοτέλι)Νάπολι - Ουντινέζε 3-3 (38', 41' Πάντεφ, 71' Ντζεμαϊλί - 45' αυτ. Φ. Φερνάντες, 70' Μπ. Φερνάντες, 80' Μπάστα)Κυριακή (8/12)Ρόμα - Φιορεντίνα 2-1 (7' Μαϊκόν, 67' Ντέστρο - 29' Βάργκας)Σασουόλο - Κιέβο Βερόνα 0-1 (55' Τερό)Ελλάς Βερόνα - Αταλάντα 2-1 (82' Χουανίτο, 87' πέν. Ζορζίνιο - 42' Ντένις) Σαμπντόρια - Κατάνια 2-0 (54' Εντερ, 77' Γκαμπιαντίνι)Κάλιαρι - Τζένοα 2-1 (76', 90'+2' Σάου - 16' Τζιλαρντίνο)Τορίνο - Λάτσιο 1-0 (19' Γκλικ)21:45 Ιντερ - Πάρμα