ΠΑΟΚ: Με (Χ)αμηλή πτήση στην πρόκριση

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Ο ΠΑΟΚ προτίμησε να θυσιάσει το επιθετικό παιχνίδι απέναντι σε μια νωχελική Μακάμπι προκειμένου να σιγουρέψει τον ένα βαθμό της ισοπαλίας που τελικά πήρε με το 0-0 στη Χάιφα υπό το βλέμμα του Ιβάν Σαββίδη. Ο Δικέφαλος θα μπορούσε να «κλέψει» κάτι καλύτερο με τον Στόχ που έχασε μεγάλη ευκαιρία στην εκπνοή του ημιχρόνου, ωστόσο είδε και τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Χακόμπο σε σουτ του Εζρά στο 67΄. Έτσι μπορεί να μην εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση αλλά πρέπει να γίνουν

σημεία και τέρατα για να την χάσει

Χαμένη ευκαιρία

Σε αντίθεση με το παιχνίδι της Τούμπας (όπου στο πρώτο ημίχρονο είχαν μπει τέσσερα γκολ και είχαν χαθεί δυο πέναλτι) η αναμέτρηση στο Ισραήλ ξεκίνησε ιδιαίτερα υποτονικά και για τις δυο ομάδες. Αν μάλιστα εξαιρέσει κανείς το σουτ του Ντλοβού μόλις στο 2ο λεπτό που πέρασε ελάχιστα άουτ και αυτό του Τζιόλη στο 35΄που ουσιαστικά ήταν η πρώτη αξιόλογη προσπάθεια των Θεσσαλονικέων στο παιχνίδι και είχε ανάλογη κατάληξη το πρώτο αυτό 45λεπτο θα ήταν από τα χειρότερα της διοργάνωσης τη χθεσινή βραδιά. Παρόλα αυτά με την συμπλήρωση του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια με την πρωτοπορία στο σκορ όταν ο Νίνης μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια βρήκε τον Στόχ που επιχείρησε το πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Σαράνοφ έσωσε την εστία του αποκρούοντας με τα πόδια .

Ευτυχώς δοκάρι

Έχοντας στο μυαλό τους πλέον το βαθμό τις ισοπαλίας οι παίκτες του Στέφενς συνέχισαν το ίδιο ρυθμό, το πολύ προσεκτικό παιχνίδι και τα συντηριτικά ανεβάσματα στην περιοχή του Σαράνοφ. Τα δυο σουτ των Λάζαρ στο 53΄και Στοχ στο 64΄δεν ανησύχησαν του Ισραηλινούς που απάντησαν με το δοκάρι του Εζρά στο 67΄ που ήταν και η καλύτερη φάση για τους γηπεδούχους αλλά και η φάση που σφράγισε την αναμέτρηση αφού από εκεί και πέρα δεν έγινε τίποτα αξιοσημείωτο

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μπεναντό):Σαράνοφ, Φαλάχ, Τουατά, Κεϊνάν, Μεσουμάρ, Αμπουκράτ, Μπόκολι, Εζρά, Βερέντ (58΄Ράγιο), Ντλοβού (79΄Ντλοβού), Γκοζλάν (46΄Αμπουχατζίρα).

ΠΑΟΚ(Στέφενς): Χακόμπο, Κατσουράνης, Κατσικάς, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Νίνης (62΄Σαλπιγγίδης), Λάζαρ, Στοχ (68΄Ολίσε), Λούκας (90΄Λίνο)_ Αθανασιάδης

Διαιτητής : Φέλιξ Τσβάγερ (Γερμανία)