EVO Tournament 2014: Οι νικητές

Πρωταθλητής ο Luffy στο SFIV. Δείτε τους τελικούς όλων των Fighting του τουρνουά.

Η τελική φάση του Evolution 2014 Tournament, που έλαβε χώρα στο Λας Βέγκας το τριήμερο 11-13 Ιουλίου, ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Παίκτες από όλο τον κόσμο διαγωνίστηκαν σε οκτώ γνωστά Fighting games σε αγώνες

knockout.

Ο Γάλλος Olivier "Luffy" Hay (που έπαιζε με ένα χειριστήριο του PSone!) ανακηρύχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο Ultra Street Fighter 4 παίζοντας στον τελικό με τον Ιάπωνα Masato "Bunchan" Takahashi. Οι χαρακτήρες που επέλεξαν ήταν η Rose και ο Sagat αντίστοιχα. Ο Luffy είναι ο πρώτος Ευρωπαίος παίκτης του Street Fighter 4 που πήρε την πρώτη θέση στο EVO Tournament. Μάλιστα, έγινε κατά 17.000 δολάρια (περίπου 12.500 ευρώ) πλουσιότερος, ενώ ο Bunchan... αρκέστηκε να βάλει στην τσέπη του περίπου 6.000 δολάρια (4.100 ευρώ).

7. EG|Momochi (Ken, Juri)
7. HORI|Sako (Ibuki, Evil Ryu, Elena, Gen)

Σύμφωνα με τις μετρήσεις των prize pools, οι τέσσερις πρώτοι του τουρνουά του SFIV έγιναν πλουσιότεροι κατά περίπου €12.500, €4.100, €2100 και €840 αντίστοιχα. Συνολικά μοιράστηκαν πάνω από 22.000 ευρώ στους πρώτους 13 της κατάταξης. Δείτε το βίντεο με τον τελικό του Ultra Street Fighter IV παρακάτω:

{youtube}TnTWR6xbXCk|500|300{/youtube}

Ο Justin Wong (με την τριάδα των Wolverine, Storm και Akuma) κέρδισε το πρωτάθλημα του Ultimate Marvel vs Capcom 3 νικώντας με δραματικό τρόπο τον NYChrisG στον τελικό. Είναι η έβδομη φορά που ο Wong βγαίνει πρωταθλητής, παραμένοντας έτσι στο βάθρο ως ο καλύτερος fighter στο Marvel vs. Capcom.

Η τελική οκτάδα στο Ultimate Marvel vs. Capcom 3 έχει ως εξής:

1. EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma)
2. GG|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil)
3. RG|Filipino Champ (Magneto, Dormammu, Dr. Doom)
4. CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel)
5. RG|Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye)
5. Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar)
7. MRN|Marn (Zero, Vergil, Strider)
7. BIFU|Insaynne (Nova, Spencer, Dr. Doom)

Το prize pool του Ultimate Marvel vs. Capcom ξεπέρασε τα 7.300 ευρώ, με τους τρεις πρώτους να μοιράζονται περίπου €4.500, €1.500 και €750 αντίστοιχα. Δείτε τον αγώνα του τελικού στο βίντεο παρακάτω:

{youtube}yzIH8h9kkJY|500|300{/youtube}

Αναμφισβήτητα, ο πιο δραματικός τελικός πραγματοποιήθηκε στο BlazBlue: Chrono Phantasma με το πρωτάθλημα να κρίνεται στο τελευταίο round. Ο Ιάπωνας Keiji "Garireo" Okamoto κέρδισε με 3-2 τον συμπατριώτη του Ryo "Dogura" Nozaki. Οι δύο παίκτες χρησιμοποίησαν τους χαρακτήρες Litchi και Azrael αντίστοιχα. Μπορείτε να παρακολουθήσετε τον αγώνα του τελικού στο βίντεο που ακολουθεί:

{youtube}DrvY6BbiUE0|500|300{/youtube}

Τα χρήματα που δόθηκαν στους οκτώ νικητές ήταν τα περισσότερα από κάθε άλλο παιχνίδι στο EVO 2014, αφού μοιράστηκαν πάνω από 35.000 δολάρια ή περίπου 25.700 ευρώ! Ο Okamoto μάλιστα έβαλε στην τσέπη του πάνω από 18.000 δολάρια (πάνω από 13.000 ευρώ), ενώ οι υπόλοιποι τρεις δεν έμειναν παραπονεμένοι αφού κέρδισαν €4.400, €2200 και €880 αντίστοιχα. Οι τελευταίοι τέσσερις της οκτάδας έλαβαν 300-600 ευρώ ο καθένας.

Τέλος, ακολουθούν οι νικητές των υπολοίπων Fighting games του EVO 2014 Tournament:

Super Smash Bros. Melee
1. C9|Mang0 (Fox)
2. Crs.Hungrybox (Jigglypuff, Fox, Falco)
3. P4K.EMP|Armada (Peach, Young Link)
4. EG|PPMD (Falco, Marth)
5. P4K.EMP|Mew2King (Sheik, Marth, Peach)
5. MOR.RZR|AXE (Pikachu)
7. Fly Amanita (Ice Climbers)
7. GC|Silent Wolf (Fox)

{youtube}d_otckEdkM8|500|300{/youtube}

Killer Instinct
1. KN.RM|CDjr (Sadira)
2. RG|Rico Suave (Thunder, Fulgore, Glacius, Jago, Sabrewulf)