Σέλτικς: Η άμυνα έφερε το 1-0 κόντρα στους Πέισερς (vid)

Με την αμυντική λειτουργία σε πρώτο πλάνο, οι Σέλτικς νίκησαν τους Ιντιάνα Πέισερς με 84-74 στη Βοστώνη, πετυχαίνοντας το 1-0 στις αναμετρήσεις τους για τον πρώτο γύρο των πλέι οφ στην ανατολική περιφέρεια του ΝΒΑ.

Κι εφόσον αναφερόμαστε στην αμυντική διάθεση, χαρακτηριστικό και καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα ήταν η 3η περίοδος.

Εκεί η ομάδα της Βοστόνης κράτησε την αντίπαλό της χωρίς πόντο για οκτώμισι περίπου λεπτά και με επιμέρους 22-3, δέχθηκαν μόλις οκτώ πόντους και

έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Οι Πέισερς προηγήθηκαν 45-38 στο ημίχρονο, όμως το «μπλακ άουτ» στην 3η περίοδο, έφερε τους Σέλτικς μπροστά με 64-53.

Από εκεί και μετά οι «Κέλτες» πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς ανέβασαν την διαφορά μέχρι τους 22 πόντους (84-62) στο 44′.

Οι Καϊρί Ιρβινγκ (20 πόντοι), Μάρκους Μόρις (20 πόντοι), Τζέισον Τέιταμ (15 πόντοι) και Αλ Χόρφορντ (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Σέλτικς

Ο Κόρι Τζόζεφ (14 πόντοι) και ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (12 πόντοι) ήταν οι μόνοι παίκτες που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Ιντιάνα.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-20, 38-45, 64-53, 84-74.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιταμ 15, Χόρφορντ 10 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέινς 2 (9 ριμπάουντ), Ιρβινγκ 20 (7 ασίστ), Μπράουν 2, Μόρις 20 (7 ριμπάουντ), Τάις, Χέιγουορντ 10 (7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς, Ροζίερ 5, Γουόναμεϊκερ.

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ (ΜακΜίλαν): Γιανγκ 7 (6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Μπογκντάνοβιτς 12, Τέρνερ 5 (8 ριμπάουντ), Κόλισον 6, Μάθιους 8, Σαμπόνις 7 (9 ριμπάουντ), Λιφ 2, ΜακΝτέρμοτ 2, Τζόζεφ 14, Εβανς 8, Χόλιντεϊ 3.

The post Σέλτικς: Η άμυνα έφερε το 1-0 κόντρα στους Πέισερς (vid) appeared first on sportime.gr.