Σαμπντόρια – Μίλαν 0-1: Ξεκίνημα με το «δεξί»

Η Μίλαν επικράτησε εκτός έδρας της Σαμπντόρια με 0-1 χάρη σε γκολ του Μπραχίμ Ντίας, για την πρώτη αγωνιστική της Serie A.

Ο Μπραχίμ Ντίας ήταν ο ποδοσφαιριστής που σημείωσε το μοναδικό τέρμα και έκρινε την αναμέτρηση. Οι Ροσονέρι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και επωφελήθηκαν.

Ειδικότερα, στο 9ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα με τον Καλάμπρια. Ο Ιταλός μοίρασε για τον Ντίας που με πλασέ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, που δεν κατάφερε να

μπλοκάρει την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς επιτυχία. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, με τη Σαμπντόρια να αναζητά ένα γκολ στα τελευταία λεπτά. Η Μίλαν οπισθοχώρησε και έψαξε την ξαφνική αντεπίθεση. Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό, ο Ρέμπιτς έχασε καλή ευκαιρία για να «καθαρίσει» το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να διαφοροποιηθεί το σκορ στο τέλος.

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Αουγκέλο, Γιοσίντα, Κόλεϊ, Μπερεζίνσκι, Ντάμσγκααρντ, Έκνταλ (86′ Σίλβα), Τόρσμπι, Καντρέβα, Κουαλιαρέλα, Γκαμπιαντίνι (71′ Βέρε).

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια (88′ Ρομανιόλι), Κγιάρ, Τομόρι, Ερνάντες, Τονάλι, Κρούνιτς, Σέλμεκερς (81’΄Φλορέντσι), Ντίας (69′ Μπενάκερ), Λεαό (69′ Ρέμπιτς), Ζιρού.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Serie A:

Σάββατο (21/08)

Βερόνα-Σασουόλο 2-3 (71′ πέν., 90′ Τζακάνι – 32′ Ρασπαντόρι, 51′ Τζούρισιτς, 77′ Τραορέ)

Ίντερ-Τζένοα 4-0 (6′ Σκρίνιαρ, 14′ Τσαλχάνογλου, 74′ Βιδάλ, 87′ Τζέκο)

Έμπολι-Λάτσιο 1-3 (4′ Μπαντινέλι – 6′ Σάβιτς, 31′ Λατζάρι, 41′ πέν. Ιμόμπιλε)

Τορίνο-Αταλάντα 1-2 (79′ Μπελότι – 6′ Μουριέλ, 90’+3′ Πίκολι)

Κυριακή (22/08)

Μπολόνια-Σαλερνιτάνα 3-2 (59′, 77′ Ντε Σιλβέστρι, 74′ Αρναούτοβιτς – 52′ πέν. Μπονατσόλι, 70′ Κουλιμπαλί)

Ουντινέζε-Γιουβέντους 2-2 (51′ πέν. Περέιρα, 83′ Ντεουλοφέου – 3′ Ντιμπάλα, 23′ Κουαδράδο)

Νάπολι-Βενέτσια 2-0 (62′ Ινσίνιε, 74′ Ελμάς)

Ρόμα-Φιορεντίνα 3-1 (28′ Μκιταριάν, 64’+80′ Βερετού – 60′ Μελένκοβιτς)