Κάλιαρι – Σπέτσια 2-2: Ισοπαλία με «ελληνικό χρώμα»

Η Κάλιαρι ήρθε ισόπαλη με το «χορταστικό» 2-2 κόντρα στη Σπέτσια, στην πρώτη αγωνιστική της Serie A της Ιταλίας.

Αυλαία για την πρώτη αγωνιστική της Serie A για την Κάλιαρι και την Σπέτσια. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται μάλιστα με 0-2.

Ειδικότερα, ο Γκιάσι άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό για τη Σπέτσια με δυνατό σουτ, ενώ την ασίστ έδωσε ο πρώην άσος της ΑΕΚ,

Ντανιέλε Βέρντε. Ο Σιμόνε Μπαστόνι ήταν ο ποδοσφαιριστής που διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 58ο λεπτό, με κοντινό πλασέ.

Όμως, οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το παιχνίδι. Ο Ζοάο Πέδρο ήταν ο παίκτης που στο 62ο λεπτό έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του με τρομερό τελείωμα, μειώνοντας σε 1-2. Ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα κα ειδικότερα στο 66ο λεπτό έγραψε το τελικό σκορ από το σημείο του πέναλτι.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης πέρασε ως αλλαγή για την Κάλιαρι στο 85ο λεπτό. Αντιθέτως, ο Δημήτρης Νικολάου αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι, ενώ δέχτηκε και κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους του αγώνα.

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης:

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της Serie A:

Σάββατο (21/08)

Βερόνα-Σασουόλο 2-3 (71′ πέν., 90′ Τζακάνι – 32′ Ρασπαντόρι, 51′ Τζούρισιτς, 77′ Τραορέ)

Ίντερ-Τζένοα 4-0 (6′ Σκρίνιαρ, 14′ Τσαλχάνογλου, 74′ Βιδάλ, 87′ Τζέκο)

Έμπολι-Λάτσιο 1-3(4′ Μπαντινέλι – 6′ Σάβιτς, 31′ Λατζάρι, 41′ πέν. Ιμόμπιλε)

Τορίνο-Αταλάντα 1-2 (79′ Μπελότι – 6′ Μουριέλ, 90’+3′ Πίκολι)

Κυριακή (22/08)

Μπολόνια-Σαλερνιτάνα 3-2 (59′, 77′ Ντε Σιλβέστρι, 74′ Αρναούτοβιτς – 52′ πέν. Μπονατσόλι, 70′ Κουλιμπαλί)

Ουντινέζε-Γιουβέντους 2-2 (51′ πέν. Περέιρα, 83′ Ντεουλοφέου – 3′ Ντιμπάλα, 23′ Κουαδράδο)

Νάπολι-Βενέτσια 2-0 (62′ Ινσίνιε, 74′ Ελμάς)

Ρόμα-Φιορεντίνα 3-1 (28′ Μκιταριάν, 64’+80′ Βερετού – 60′ Μελένκοβιτς)