Πολωνία – Βεζουέλα 80-69: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο (vid)

Πολωνία–Βεζουέλα: Την νίκη κατάφερε να πάρει η Πολωνία κόντρα στη Βενεζουέλα για τον 1ο όμιλο του Μουντομπάσκετ 2019, με σκορ 80-69.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά τις δύο πρώτες περιόδους, με τη Βενεζουέλα, να έχει πολύ μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα.

Μάλιστα το σκορ στο ημίχρονο που ήταν 44-36, έδειχνε ότι θα συνεχίσουμε να έχουμε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μουντομπάσκετ 2019 – Το πανόραμα της διοργάνωσης

Ωστόσο η αστοχία των τυπικά φιλοξενούμενων, έκανε την εμφάνιση της,

ενώ και η Πολωνία άρχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα.

Έτσι σε συνδυασμό με τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση, οι Πολωνοί κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας και να φτάσουν στο τελικό αποτέλεσμα.

Ο Μιχάλ Σοκολόφσκι ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών έχοντας 16 πόντους με 5/7 δίποντα και 2/2 τρίποντα, με τον Ματέους Πονίτκα να προσθέτει άλλους 15 πόντους με 3/9 σουτ και 9/11 βολές.

Πολωνία–Βεζουέλα: Τα δεκάλεπτα | 22-24, 44-36, 60-51, 80-69.

Πολωνία (Τέιλορ): Μπαλτσερόβσκι, Τσελ 12 (2/7 τρίποντα), Γκρουσέτσκι 3 (1), Χρίτσανιουκ 10 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόσαρεκ 2, Κούλιγκ 2 (0/7 σουτ, 2/4 βολές), Πονίτκα 15 (3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 9/11 βολές), Σλότερ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σοκολόβσκι 16 (2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Βατσίνσκι 13 (2).

Βενεζουέλα (Ντούρο): Μπέθελμι, Καρέρα 5, Τσούριο 15 (3/9 τρίποντα), Κολμενάρες 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκρατερόλ, Γκιγιέντ 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Λιούις 12 (2), Πέρες 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Ρουίς 5 (10 ριμπάουντ), Βάργκας Γκρ. 5, Βάργκας Χ. 2, Σαμόρα 5 (1/6 τρίποντα).

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.

The post Πολωνία – Βεζουέλα 80-69: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο (vid) appeared first on sportime.gr.