ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0: Τον έβαλε στον… πάγο

19:17 8/1/2020 - Πηγή: Sportime

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0: Προβάδισμα πρόκρισης για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη.

Πλην του τερματοφύλακα, με βασικούς παρέταξε την ομάδα του ο Αργύρης Γιαννίκης.

Στον αντίποδα, ο Γιώργος Δώνης χρησιμοποίησε τους Δημήτρη Κολοβέτσιο, Ηλία Χατζηθεοδωρίδη, Κώστα Αποστολάκη, Ζοάο Νούνες, Ούφε Μπεκ και Αργύρη Καμπετσή.

Το α’ ημίχρονο, στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο των «Ζωσιμάδων», επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις.

Ο ΠΑΣ κέρδισε αρκετά κόρνερ (4-1), είχε την κατοχή (53%) και γενικώς ήταν καλύτερος.

Ο Παναθηναϊκός

δυσκολεύθηκε πολύ στην ανάπτυξη και, χωρίς υπερβολή, δεν απείλησε καθόλου.

Ο τραυματισμός του Αποστολάκη στο 23’ (του «γύρισε» ο αστράγαλος) είχε ως αποτέλεσμα να αγωνιστεί σε ακόμα ένα ματς ο Δημήτρης Κουρμπέλης.

Με 10 παίκτες ήταν ακόμη ο Παναθηναϊκός, όταν ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ.

Το ρολόι σημάδευε το 28ο λεπτό, ο Φάμπρι Κάστρο σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Γιώργος Παμλίδης πρόλαβε την έξοδο του Σωκράτη Διούδη.

Στο ημίχρονο ο Δώνης έβαλε τον Χουάν Χοσέ Περέα αντί του νωθρού Ούφε Μπεκ και άλλαξε τη διάταξη σε 4-4-2, με τον Ζαχίντ να μετακινείται πιο δεξιά.

Πολύ πιο όμορφο ήταν το θέαμα στο β’ μέρος, αφού αμφότερες οι ομάδες είχαν καλύτερο ρυθμό και περισσότερες προσπάθειες στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 56ο και το 73ο λεπτό ο Καμπετσής πλησίασε στην ισοφάριση, ενώ στο 59’ ο Παμλίδης απείλησε τον Διούδη με δεύτερο γκολ.

Ο Γιαννίκης αντικατέστησε τον Σάντι Κρίζμαν με τον Ζαν-Μπαπτίστ Λεό και τον Αλέξανδρο Καρτάλη με τον Βλάντισλαβ Νάουμετς.

Ο Δώνης, από την πλευρά του, έπαιξε το τελευταίο του χαρτί (Γιάννης Μπουζούκης αντί Τάσου Χατζηγιοβάνη).

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός: Το LIVE του αγώνα

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 28’ Παμλίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43’ Κρίζμαν, 72’ Κάστρο, 82’ Σκόνδρας, 90’ Αποστολόπουλος – 72’ Χατζηθεοδωρίδης, 90’ Ζαχίντ, 90+3’ Χ. Δώνης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΜVP: Ο Αλέξανδρος Καρτάλης. Τον… ένιωσε αρκετές φορές η άμυνα του Παναθηναϊκού στο α’ ημίχρονο.

UP: Η αμυντική λειτουργία του ΠΑΣ Γιάννινα. Επέτρεψε ελάχιστες επιθετικές προσπάθειες στον αντίπαλο.

DOWN: Ο Ούφε Μπεκ. Εκτός τόπου και χρόνου…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Φώτης Φωτιάδης είχε μόνο μία δύσκολη φάση. Στο 60ό λεπτό έκρινε ότι ο Αργύρης Καμπετσής υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στον Νώντα Παντελάκη, προτού ο αμυντικός του ΠΑΣ κάνει χέρι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Σιόντης, Κάστρο, Καρτάλης (74’ Νάουμετς), Κρίζμαν (68’ Λεό), Παμλίδης, Ξύδας (84’ Λιάσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης (28’ Κουρμπέλης), Νούνες, Χ. Δώνης, Χατζηγιοβάνης (74’ Μπουζούκης), Ζαχίντ, Μπεκ (46’ Περέα), Καμπετσής.