Παραδοχή Αταμάν, ο Παναθηναϊκός ήταν φοβισμένος

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα με 83-69 από τη Φενερμπαχτσέ, με τον Εργκίν Αταμάν να στέκεται στην «εφιαλτική» πρώτη περίοδο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 27-9 στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο 57χρονος τεχνικός παραδέχτηκε πως οι Πράσινοι ήταν «φοβισμένοι» και πως παρά το γεγονός ότι στην 4η περίοδο έπαιξαν σωστά, δεν κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα του ματς.

«Ξεκινήσαμε

το παιχνίδι με πολλά λάθη. Μετά τα λάθη δώσαμε στη Φενέρμπαχτσε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ελεύθερα σουτ με τον Γκούντουριτς και τον Ουίλμπεκιν. Η 1η περίοδος ήταν πολύ… περίεργη για εμένα, γιατί δεν δείξαμε χαρακτήρα. Ήμασταν φοβισμένοι να παίξουμε το παιχνίδι μας.

Φυσικά, όταν βρεθήκαμε στο -20 προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε και να αλλάξουμε το ματς. Ειδικά στην 4η περίοδο παίξαμε σωστά και παλέψαμε. Όμως, ήταν δύσκολο να αλλάξουμε την εικόνα του αγώνα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, τους δώσαμε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο», είπε χαρακτηριστικά.

Final Score @FBBasketbol – #paobc 83-69 pic.twitter.com/g3CgVOZZ3P