Στο -15 απέναντι στη Φενέρμπαχτσε ο Παναθηναϊκός στο ημίχρονο – «Όαση» ο Γκάι, πρώτος σκόρερ των Τούρκων ο Παπαγιάννης

Με 43-28 ηττάται ο Παναθηναϊκός από τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία, για την 3η αγωνιστική της Euroleague, ο Παναθηναϊκός.

Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν «χαμένη» με το σκορ 27-9 να τα λέει όλα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κατάσταση βελτιώθηκε καθώς «βγήκε μπροστά»

ο Κάιλ Γκάι και με 13 πόντους μείωσε αυτό το -18 με το οποίο έχαναν οι πράσινοι ακόμη και στο -10 (36-26 στο 17′).

Ο Παναθηναϊκός σουτάρει με μόλις 9/19 εντός παιδιάς (3/11 τρίποντα) κι έχει μοιράσει μόλις 5 ασίστ για 7 λάθη. Ο Κώστας Σλούκας σε 14:52 λεπτά συμμετοχής έχει 4π. (2/2 διπ., 0/1τριπ.), 1ριμπ. και μόλις 1 ασίστ.

Από τη Φενέρ πρώτος σκόρερ είναι ο Γιώργος Παπαγιάννης με 8π. (2/2τριπ., 2/2β.), ενώ 8 πόντους έχει και ο Τζόναθαν Μότλεϊ.

Μεγάλο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό τα αμυντικά ριμπάουντ, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να έχει μαζέψει ήδη 8 σε 20 λεπτά παιχνιδιού

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28