ΠΑΟΚ- Προμηθέας 69-76 : Στρατηγός Γκραντ, εκτελεστής Αγραβάνης

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα ο Προμηθέας επικράτησε (60-60 ο κανονικός αγώνας) του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου. Ηγέτης των Πατρινών ο Τζέριαν Γκραντ αλλά καθοριστικός στην παράταση ο Δημήτρης Αγραβάνης με 2 μεγάλα τρίποντα όταν ο ΠΑΟΚ είχε πετύχει τέσσερις αναπάντητους πόντους.

Ο Προμηθέας κατάφερε να επιβιώσει από δύο εκτός έδρας αγώνες, σε Ρόδο και Θεσσαλονίκη

και να βρεθεί πανηγυρικά στον τελικό. Και περιμένει τον αντίπαλό του. Ο ΠΑΟΚ αν και «λαβωμένος» πάλεψε, έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο.

Με σερί 8-0 στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει διαφορά (18-11). Η καλή άμυνα των Πατρινών οδήγησε τους γηπεδούχους σε νευρικότητα (4/13 σουτ) και λάθη ενώ κλειδί ήταν η απόδοση του Ανδρέα Χριστοδούλου. Τον παίκτη που «άλλαξε» το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο στη Ρόδο, επιβραβεύτηκε με συμμετοχή στην αρχική πεντάδα στη Θεσσαλονίκη και πάλι έκανε καλή δουλειά.

Ο ΠΑΟΚ όμως συνήλθε και βελτιώνοντας την άμυνά του αλλά και τις συνεργασίες του στην επίθεση, μείωσε σε 20-18. Οι Πατρινοί, πόνταραν στις περισσότερες λύσεις που διαθέτουν, αποσπάστηκαν εκ νέου με 33-24 (επιμέρους σκορ 10-2) αν και είχαν μόλις 2/11 τρίποντα. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το ημίχρονο στο -6 (σκορ 35-29 για τον Προμηθέα) αλλά και με 9 λάθη…

Στα μισά της 3ης περιόδου, ο Προμηθέας διατηρούσε το προβάδισμα (39-33) αλλά δεν αισθανόταν ασφάλεια. Με 1’24’’ για το 30’ ο Αγραβάνης έδωσε διψήφια διαφορά (46-36) στον Προμηθέα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Παρόλ’ αυτά ο ΠΑΟΚ πλησίασε και πάλι (46-40) στο τέλος της περιόδου και πηγαίναμε για μεγάλο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-2 και με 8 πόντους του Γκρίφιν πέρασαν μπροστά με 50-48 δίνοντας άλλη μορφή στον αγώνα. Όμως ο Προμηθέας, με το πιο «βαθύ» ρόστερ βρήκε λύσεις και 5’ πριν το τέλος πήρε πάλι το προβάδισμα με 56-51…

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν το βάζει κάτω και ισοφαρίζει 58-58 με 2΄20’’ να απομένουν. Ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε μεγάλο καλάθι ακριβώς 2’ πριν το τέλος και στην επίθεση οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις άστοχες επιθέσεις (!) πριν ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ (στα 28’’) σε 60-60. Ο Τζέριαν Γκραντ αστόχησε και πάλι και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Με σερί 10-0 και 2/2 τρίποντα του Δημήτρη Αγραβάνη, ο Προμηθέας απάντησε στο αρχικό ξέσπασμα του ΠΑΟΚ και προηγήθηκε 70-64 με 1’49’’ για το τέλος. Το άστοχο τρίποντο του Γκρίφιν και το καλάθι του Τζέριαν Γκραντ έβαλε τέλος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 35-29, 40-46, 60-60 (καν.αγ.), 69-76

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5, Κονατέ 6, Λοβ 20, Γκρίφιν 21, Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 6, Παπαντωνίου, Τέρνερ 5

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 6, Τζεράι Γκραντ 6, Λούντζης 5, Έβανς 6,Δ.Αγραβάνης 9, Φορντ 8, Χριστοδούλου 6, Τζέριαν Γκραντ 24, Αθηναίου 3, Γιαννόπουλος 3, Μίλερ

Το άρθρο ΠΑΟΚ- Προμηθέας 69-76 : Στρατηγός Γκραντ, εκτελεστής Αγραβάνης εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.