ΠΑΟΚ - Προμηθέας 69-76: Συγκλονιστικό ματς, 2ος σερί τελικός για τους Πατρινούς! (hls)ckaouΠαρ, 02/12/2021 - 22:08

Ήταν ντέρμπι με τα όλα του! Με νευρικότητα στο πρώτο ημίχρονο και αναποτελεσματικές επιθέσεις, τον ΠΑΟΚ να μένει στους 11 πόντους μετά από μια περίοδο και στο -7 (11-18). Ο "δικέφαλος" ξύπνησε επιθετικά στην δεύτερη, όμως ο Προμηθέας κράτησε το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +6.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί με διψήφια διαφορά προς το τέλος της τρίτης

περιόδου ελέγχοντας το ματς (36-46), όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η μεγάλη επιστροφή των γηπεδούχων με ηγέτες τους Λοβ και Γκρίφιν.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 40-46 στο 30΄ και με τον Γκρίφιν να πετυχαίνει 8 σερί πόντους έφτασαν να προηγούνται με 50-48. Αντιμέτωπος πια με τον αποκλεισμό, ο Προμηθέας αντέδρασε, έτρεξε δικό του 6-0 και ξαναπήρε το προβάδισμα (50-54).

Το ματς μοιραία οδηγήθηκε σε θρίλερ: οι Πατρινοί προηγήθηκαν 58-53 στα 3 λεπτα για το φινάλε, όμως οι πεισματάρηδες γηπεδούχοι έφεραν το ματς στο 58-58. Ο Τζέριαν Γκραντ έβαλε μεγάλο καλάθι στα 01:58 (58-60), ο Κακλαμανάκης λίγο έλλειψε να ντυθεί μοιραίος για τον ΠΑΟΚ με δύο σερί λάθη αλλά ο Προμηθέας δεν σκόραρε στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας, επιτρέποντας στον Γκρίφιν να ισοφαρίσει σε 60-60, με τον Τζέριαν Γκραντ να χάνει το τελευταίο σουτ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε γρήγορο προβάδισμα 64-60 στο πρώτο λεπτό της παράτασης και μαζί το ψυχολογικό προβάδισμα, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε το καθοριστικό σερί του Προμηθέα με πρωταγωνιστές τους Αθηναίου, Αγραβάνη και Τζεράι Γκραντ. Ο Αγραβάνης έβαλε δύο μεγάλα τριποντα (το δεύτερο με ταμπλό!) ενώ είχε 0/5 ως τότε, το ματς πήγε στο 64-72 με 12-0 σερί για τους φιλοξενούμενους και ο ΠΑΟΚ δεν είχε χρόνο και κουράγιο να επιστρέψει για άλλη μια φορά στο ματς.

Για τους νικητές ο Τζέριαν Γκραντ είχε 24 πόντους, κανένας άλλος δεν είχε διψήφια συνεισφορά, αλλά 7 ακόμη παίκτες σκόραραν 5+ πόντους στο παιχνίδι. Όλα τα λεφτά για τον ΠΑΟΚ το δίδυμο Ζερμέιν Λοβ (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, πολλές βοήθειες στην άμυνα) και Μάλκολμ Γκρίφιν (21 πόντοι αλλά και 6 λάθη).

ΕΛΛΑΔΑ - Κύπελλο Ελλάδας - ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΟΚ - Μπάσκετ Off Off Off Off ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΟΚ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -10, οδήγησε τον ημιτελικό στην παράταση, όμως οι περισσότερες λύσεις του Προμηθέα αποδείχτηκαν καθοριστικές. Σταθερή αξία ο Τζέριαν Γκραντ (24π), ήρωες στην παράταση οι Αθηναίου, Αγραβάνης. Article publish on Παρ, 02/12/2021 - 22:08 Article hide updated date Off Article is longform Off