Κόπα Άφρικα: Στον τελικό η Αλγερία με γκολ στο 94! (vid)

Κόπα Άφρικα: Η Αλγερία θα είναι η αντίπαλος της Σενεγάλης στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2019 που θα διεξαχθεί την Παρασκευή (19/07) στο Διεθνές Στάδιο Καΐρου.

Οι «αλεπούδες της ερήμου» νίκησαν 2-1 την Νιγηρία στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης και πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στον μεγάλο τελικό.

Η Αλγερία άνοιξε το σκορ στο 40’ με το αυτογκόλ του Τροστ-Ενγκόνγκ.

Αλλά στο 72’ ήρθε η απάντηση από την Νιγηρία με το πέναλτι του Ιγκάλο.

Το ματς έδειξε να οδηγείται στην παράταση, αλλά οι Αλγερινοί δεν είχαν πει την τελευταία

τους λέξη.

Αφού λοιπόν, ο Μπενάσερ είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας της Νιγηρίας στο μακρινό σουτ που επιχείρησε, στο 93’, ήρθε ο Μαχρέζ δύο λεπτά και με το τέρμα που πέτυχε έστειλε την χώρα του στον μεγάλο τελικό της προσεχούς Παρασκευής!

ΑΛΓΕΡΙΑ: Εμπολί, Ζεφάν, Μαντί, Μπενλαμρί, Μπενσεμπαϊνί, Γκεντιούρα, Μαχρέζ, Φεγκουλί, Μπενάσερ, Μπελαϊλί, Μπουνετζά.

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ακπεγί, Αβαζιέμ, Τροστ-Εκόνγκ, Ομερουό, Κόλινς, Εντιντί, Ετεμπό, Ιγουόμπι, Τσουκουεζέ (78’ Ονιεκούρου), Μουσά, Ιγκάλο.

Κόπα Άφρικα: Δείτε τα γκολ

View this post on Instagram

Best. Feeling. Ever. #TotalAFCON2019

A post shared by CAF (@caf_online) on Jul 14, 2019 at 2:29pm PDT

It’s a date then… 19/7/2019 – Cairo Stadium THE BIG FINALE #TotalAFCON2019

A post shared by CAF (@caf_online) on Jul 14, 2019 at 1:56pm PDT

The post Κόπα Άφρικα: Στον τελικό η Αλγερία με γκολ στο 94! (vid) appeared first on sportime.gr.