Καλή Πρωτοχρονιά ο Προμηθέας με νίκη επί του ΠΑΟΚ – Σούπερ Κάουαν

Καλή Πρωτοχρονιά θα κάνει ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ εντός έδρας με 80-73 για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Στο 8-4 το ρεκόρ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου που είχε κορυφαίο τον Άντονι Κάουαν Τζούνιορ ο οποίος είχε 22 πόντους και 9 ασίστ. Για τους νικητές ξεχώρισαν και οι Κόφι

με 7 πόντους και 12 ριμπάουντ, Ρέινολντς με 14 πόντους και Ετσενίκε επίσης με 14.

Από την πλευρά της ομάδα του Φώτη Τακιανού έπεσε στο 6-6, έχοντας κορυφαίο τον Άλστον με 12 πόντους, ενώ 13 είχε ο Φρίντρικσον. Ο δικέφαλος πλήρωσε τα 13 λάθη του, την αστοχία στα τρίποντα (6/20), αλλά και το οτι επέτρεψε στον αντίπαλό να σκοράρει 14 πόντους από δεύτερη ευκαιρία.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα ο Προμηθέας είχε διαρκώς ένα προβάδισμα που ενίοτε γινόταν και διψήφιο (40-30, 60-49), ενώ για πρώτη φορά έφτασε και το +14 (67-53) περίπου 7 λεπτά πριν το φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μειώσει ώστε να ξαναμπεί στο ματς, όμως ο Προμηθέας έβρισκε λύσεις και έτσι «αναχαίτισε» αυτή την προσπάθεια. Πότε με τον Κάουαν (κυρίως), πότε με τον Ετσενίκε και πότε με τον Χέιλ που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, παίζοντας και σημειώνοντας 9 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 40-33, 60-51, 80-73