Γλίτωσε το πατατράκ με εκπληκτικό Ναν ο Παναθηναϊκός – Μια ανάσα από το «διπλό» η ΑΕΚ!

O Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League στο 150ο μεταξύ τους ντέρμπι, σε μια αναμέτρηση που είχε πολύ διαφορετική εξέλιξη απ’ ότι περίμεναν αρκετοί.

Η Ένωση όχι απλώς κοίταξε το «τριφύλλι» στα μάτια, αλλά έφτασε πολύ κοντά σε μια πολύ μεγάλη νίκη

μέσα στο άδειο ΟΑΚΑ, με τον Κέντρικ Ναν ωστόσο να αποδεικνύει για πιο λόγο αποκτήθηκε.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν στο παρκέ με διάθεση να παίξουν γρήγορο και επιθετικό μπάσκετ, με τους γηπεδούχους εκτελώντας με 58% σε 31 σουτ αλλά και με 40% σε 10 τρίποντα, να ξεφεύγουν ακόμα και με 11 πόντους δις στο φινάλε της 2ης περιόδου.

Το σκηνικό ωστόσο έμελλε να αλλάξει ριζικά στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «κιτρινόμαυρους» να πραγματοποιούν τρομερή τρίτη περίοδο με  επιμέρους σκορ 29-15!

Έτσι, η τέταρτη και τελευταία περίοδος μετατράπηκε σε… θρίλερ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι! Ο Ναν έμελλε να πάρει το παιχνίδι πάνω με καθοριστικά καλάθια λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στο τελευταίο σουτ του αγώνα ο Ραντλ αστόχησε, με τους «πράσινους» να παίρνουν μια πολύ δύσκολη νίκη.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έδωσε συνέχεια στο αήττητο τους στο πρωτάθλημα (7-0), υποχρεώνοντας εκείνη του Ζοάν Πλάθα στην τέταρτη ήττα της και τρίτη σε ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85