Μπουρούσης: Αγέραστος και ασταμάτητος (vid)

Ο Γιάννης Μπουρούσης, πατάει τα 37, αλλά παραμένει «αειθαλής» και το έδειξε αυτό και σήμερα (22/6), καθώς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Γκραν Κανάρια επί της Μπούργος  με 91-87 στην παράταση. Μετά το ματς, πάντως, δεν θέλησε να ευλογήσει τα γένια του.

Ο Μπουρούσης ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος της νίκης της ομάδας του στην ACB, απέναντι στον σύλλογο που πριν δυο μέρες, το περασμένο Σάββατο (20/6) είχε… αφήσει στον τόπο (87-83) την «βασίλισσα» Ρεάλ.

Ο 37χρονος σέντερ πέτυχε 25 πόντους (με 7/13 σουτ

ή καλύτερα 9/9 βολές, 2/2 τρίποντα και 5/11 δίποντα), μάζεψε 7 ριμπάουντ και έδωσε και 1 ασίστ στα 23′.51” που έμεινε στο παρκέ και φυσικά ήταν ο παίκτης που έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη της Γκραν Κανάρια.

Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ομάρ Κουκ, ο οποίος είχε απολογισμό 16 πόντους και 6 ασίστ. Μάλιστα ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε το κρίσιμο λέι απ, 9,8” πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, κάνοντας το 78-78 και στέλνοντας έτσι το ματς στην παράταση.

Από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπενίτε, που πέτυχε 26 πόντους (με 4/4 βολές, 5/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα), ενώ είχε ακόμα 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Εξαιρετικός ήταν και ο Ριβέρο, που άγγιξε το doubledouble (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ), ενώ ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ και της Κύμης, ο Θαντ ΜακΦάντεν πέτυχε 12 πόντους, ενώ έχασε το τελευταίο σουτ για τη Μπούργος στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-34, 60-56, 78-78 (κ.α.), 91-87 (παρατ.).

Μετά το ματς ο Γιάννης Μπουρούσης εξήγησε ότι δεν θέλει να… ευλογεί τα γένια του: «Δεν μου αρέσει να μιλάω για μένα, φέτος δεν είναι η καλύτερη χρονιά μου όμως προσπαθώ να δώσω τα πάντα στο γήπεδο».

Bourousis: “No me gusta hablar de mí, este año no ha sido mi mejor año pero intento darlo todo en el campo”. #VolverEsGanar pic.twitter.com/rTG8awaZfv

Basket en Movistar+ (@MovistarBasket) June 22, 2020

Το άρθρο Μπουρούσης: Αγέραστος και ασταμάτητος (vid) εμφανίστηκε πρώτο στο sportime.gr.