Ξυπνάει η Μαρσέιγ (video)

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία ζωντάνεψε στο δεύτερο ημίχρονο και με ανατροπή του σκορ νίκησε 2-1 στην έδρα της Ντιζόν! Όλα τα λεφτά το καταπληκτικό γκολ του Οκάμπος στο 74ο λεπτό που έδωσε τη νίκη στους Μαρσεγιέζους!

Με πρόβλημα στην κυκλοφορία, χωρίς διάθεση και πάθος, η Μαρσέιγ πέταξε το πρώτο ημίχρονο στα σκουπίδια. Η Ντιζόν μπήκε έτοιμη για μάχη στο γήπεδο και άνοιξε δίκαια το σκορ με τον Μαριέ (18') ενώ θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά
ο Μανταντά σταμάτησε εντυπωσιακά τον Σαΐντ! Ημίχρονο 1-0!

Το πρόβλημα στην κυκλοφορία συνεχίστηκε για την Μαρσέιγ αλλά με μια στατική φάση και σκόρερ τον Μπαλοτέλι (56') έφερε το ματς στα ίσα. Το γκολ ποίημα του Οκάμπος (74') γύρισε το παιχνίδι για τους Μαρσεγιέζους που χωρίς να κινδυνεύσουν κράτησαν την σημαντική νίκη, βελτίωσαν την ψυχολογία τους και πλησίασαν ακόμη περισσότερο τις ομάδες που διεκδικούν Ευρωπαϊκά εισιτήρια.

ΝΤΙΖΟΝ : Αλέν - Σαφίκ, Γιαμπερέ, Λαουτοά, Χανταντί - Αμαλφιτανό (76' Καμπά), Μαριέ, Αμπέντ (87' Μπαλμόν)- Κουόν, Σαΐντ (83' Σλιτί), Ταβάρες

ΜΑΡΣΕΪΓ : Μανταντά - Σακάι, Καμαρά, Τσαλέτα-Τσαρ, Αμαβί - Σαρ (55' Ζερμάν), Λόπεζ (69' Σανσόν), Στρόουτμαν (79' Ρολάντο), Οκάμπος - Τοβέν, Μπαλοτέλι