Ξανά στο ρετιρέ η Λίβερπουλ (video)

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν καν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο η Λίβερπουλ αντέδρασε και πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σαουθάμπτον με 3-1.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 9’ με τον Λονγκ, ωστόσο ο Κεϊτά φρόντισε στο 36 να φέρει το ματς στα ίσα, αν και στο ξεκίνημα της φάσης ο Σαλάχ ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς στο 57' δεν δόθηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους. Σε αυτό το σημείο το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ φρόντισε να «καθαρίσει» τη νίκη και να σκαρφαλώσει ξανά στην πρώτη θέση, αφήνοντας παράλληλα πίσω του τη Μάντσεσερ Σίτι με δύο βαθμούς και με ένα ματς λιγότερο.

Ο Σαλάχ στο 80’ ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ και έξι λεπτά αργότερα ο Χέντερσον έγραψε το τελικό 1-3.