Β.Ιρλανδία – Σαν Μαρίνο 3-0: Περίπατος στο Μπέλφαστ

Όπως ήταν αναμενόμενο η ομάδα της Βορείου Ιρλανδίας επικράτησε άνετα του Σαν Μαρίνο με 3-0 και έφτασε τους 6 βαθμούς στον όμιλο, χωρίς βέβαια να μπορεί να διεκδικήσει κάτι. Το Σαν Μαρίνο στα 84 ματς που έχει παίξει από το 1990 στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γνώρισε την 83 ήττα της (έχει και μία ισοπαλία 0-0 με την Εσθονία).

Το 1-0 ήρθε μόλις στο 8 με τον Σμιθ να πετυχαίνει ένα πανέμορφο σε εκτέλεση γκολ για να έρθει το 2-0 στο 11ο λεπτό με ασίστ του Σμιθ και σκόρερ τον Μέιγκενις. Η Βόρεια Ιρλανδία πέτυχε

και τρίτο γκολ πριν φύγει το ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 31ο λεπτό, πάλι με τον Σμιθ, πολύ όμορφο γκολ κι αυτό, όμως για χιλιοστά το VAR το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε οι γηπεδούχοι πίεζαν πολύ, άργησαν να σκοράρουν άλλο τέρμα όμως καθώς το τελικό 3-0 ήρθε στο 82ο λεπτό με τον ΜακΜέναμιν. Η μία και μοναδική φάση που έκανε η ομάδα του Σαν Μαρίνο, ήρθε στο 83ο λεπτό με κεφαλιά άουτ του Τσεκαρόλι.