Βαλένθια-Οσασούνα 1-2: “Έμφραγμα” στην τελευταία φάση

Η Οσασούνα παρατάχτηκε με πολλές αλλαγές, γιατί ακολουθεί η ρεβάνς για τα πλέι οφ του Europa Conference League με την Κλαμπ Μπριζ την Πέμπτη, αλλά έστω και με αδόκιμο σχήμα οι Βάσκοι ήταν πολύ συμπαγείς και κινδύνευσαν ελάχιστα από τις “νυχτερίδες”. Σε μία γρήγορη αντεπίθεση στο 21ο λεπτό, ο Ιμπάνιεθ ανατράπηκε από τον Κορέια, με τη βοήθεια του VAR, o διαιτητής Πουλίδο καταλόγισε πέναλτι και ο Αϊμάρ ευστόχησε για το 0-1.

Στην επανάληψη βελτιώθηκε η εικόνα της Βαλένθια,

χωρίς πάλι να μπορεί να απειλήσει, κατάφερε όμως να ισοφαρίσει στο 80ο λεπτό, με ωραία κεφαλιά του Ούγκο Ντούρο. Ακολούθησαν τρεις καλές ευκαρίες για τους γηπεδούχους και η Οσασούνα κατάφερε να πάρει τη νίκη στην τελευταία φάση, με το ωραίο γκολ του Βιδάλ.

Το ντεμπούτο του με τη Βαλένθια πραγματοποίησε ο Σέρτζι Κανός, ο οποίος πέρυσι αγωνίστηκε ως δανεικός στον Ολυμπιακό (από τη Μπρέντφορντ). Πέρασε ως αλλαγή και είχε μάλιστα ένα καλό σουτ στο 87΄ που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ερέρα.