Τρίποντο με ανατροπή για τον Αγιαξ

Ο Άγιαξ επικράτησε με 3-1 της Μπρέντα και μείωσε στους 7 βαθμούς την απόστασή της από την κορυφή της βαθμολογίας όπου βρίσκεται η PSV.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Αμπρός, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχαν χαμένο τετ-α-τετ του Κόρτε με τον τερματοφύλακα του Άγιαξ, Ονάνα.

Ο «Αίαντας» κυριάρχησε απόλυτα στη συνέχεια και κατάφερε να πετύχει την ανατροπή των δεδομένων πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Στο 25΄ο Κλάιφερτ… χόρεψε τον προσωπικό του αντίπαλο και έδωσε έτοιμο γκολ
στον Ντε Μπεεκ για το 1-1 με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 39ο λεπτό ο Κάμπος πέτυχε το 2-1, αφού πρώτα απέφυγε το μαρκάρισμα του Γκαρθία.

Οι γηπεδούχοι πήραν μικρότερο ρίσκο στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά ήταν η ομάδα που απείλησε δύο φορές με τον Κλάιφερτ και δύο με τον Ζίγιεχ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση φάουλ.

Η Μπρέντα συνεχίζει να δίνει μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.