Τρίποντο κορυφής με Πάτκαϊ η Ουγγαρία

Σε σκληρό ματς που κρίθηκε στο γκολ, η Ουγγαρία επιβλήθηκε 1-0 της Ουαλίας και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον 5ο όμιλο.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με την Ουγγαρία να έχει παραπάνω μπάλα στα πόδια των παικτών της, αλλά να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα. Ο Ζομποζλάι ήταν ο πλέον επικίνδυνος για την άμυνα των Ουαλών, χωρίς όμως
να σκοράρει.

Η Ουγγαρία ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, με τον Χένεσι να μοιάζει ανίκητος. Τη λύση έδωσε ο Πάτκαϊ στο 80', μετά από ωραία ενέργεια του Ζάλαϊ.

Η Ουγγαρία διεύρυνε το σερί των εντός έδρας νικών της στα 5 ματς και οδηγεί την κούρσα στον 5ο όμιλο με 9 βαθμούς μετά από 4 αναμετρήσεις.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάκσι, Μπαράτ, Κόρχουτ, Όρμπαν, Τζούτζακ(70' Κλαϊνχάισλερ), Νάγκι, Ζάλαϊ, Ζομποζλάι(83' Μπέζε), Λόβρενσικς, Πάτκαϊ, Χολέντερ(59' Βάργκα)

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσι, Γκούντερ, Ντέιβις, Γουίλιαμς, Άλεν, Μπέιλ, Τζ. Λόρενς, Μπρουκς(73' Γουίλσον), Αμπάντου(54' Σμιθ), Τζέιμς, Τ. Λόρενς(79' Βόουκς)