Τουρκία – Λουξεμβούργο 3-3 : Ποδοσφαιρικό.. Ιμάμ Μπαϊλντί!

Όσο κι αν πρέπει να συμβιβαστούμε με την αγωνιστική… πρόοδο του Λουξεμβούργου – των εν αφθονία “νατουραλιζέ” παικτών – σίγουρα δεν μπορεί κανείς να “συμβιβαστεί” με αυτή την εικόνα της Τουρκίας, όπως την παρουσίασε απόψε στο στάδιο “Μπασακσεχίρ Φατίχ Τερίμ” της Κωσταντινούπολης.

Κι αν η ομάδα με τους τόσους παίκτες στα μεγάλα Ευρωπαϊκά πρωτατθλήματα και τις εμπειρίες τους, βολεύονταν με έναν βαθμό προκειμένου να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο της 3ης λίγκας, αυτό που… έπαιξε μόνον σοβαρότητα δεν εξέπεμπε παραπέμποντας τη σκέψη του όποιου θεατή σε οτιδήποτε,,,, “απόκρυφα”

κακοπροαίρετο!!

Για να προκύψει το τελικό… στο ματς, έπρεπε να βιώσουμε στο πρώτο ημίχρονο τις κωμικοτραγικές αντιδράσεις των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση, που είχαν ως αποτέλεσμα το Λουξεμβούργο να προηγηθεί δύο φορές με τον Μάρβι Μάρτινς (8′) και Σινάνι (37‘) με αρκετές ακόμη ευκαιρίες για άλλα τέρματα την ίδια ώρα που οι Τούρκοι έφταναν στις διαδοχικές ισοφαρίσεις, με ένα… γιουρούσι του Αρκτούρκογλου που μετατράπηκε σε πέναλτι – σωστά – και γκολ από τον Ουντέρ της Μαρσέϊγ (16′) και ένα αυτογκολ (!) του Σανό στο 39′

Η επανάληψη είχε έναν κάπως πιο… λογικό ρυθμό με τους Τουρκους πιο πιεστικούς, δίχως όμως η άμυνά τους να πείθει! Κι αυτό έγινε, ένα ακόμα…χουνέρι (!) με το εκ νέου προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 69′ από το γκολ του Ροντρίγκες!

Εν τέλει, οι Τούρκοι πήραν αυτό που τους ήταν αρκετό (;;) με το γκολ του Γιουκσέκ στο 87ο λεπτό!!

Τουρκία – Λουξεμβούργο 3-3, Ποδοσφαιρικό, Ιμάμ Μπαϊλντί,tourkia – louxemvourgo 3-3, podosfairiko, imam bailnti