Τότεναμ-Έβερτον 2-1: Ένα 20λεπτ-Σον ήταν αρκετό

Με τους δύο… Σον, τον Ριτσάρλισον και τον Χιούνγκ-Μιν Σον να σκοράρουν και να «βάζουν τις βάσεις» το τρίποντο στο 20λεπτο, η Τότεναμ επικράτησε με 2-1 της Έβερτον.

Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ μόλις στο 9’ με το πέμπτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα και ο Νοτιοκορεάτης τον ακολούθησε εννιά λεπτά μετά με το 11ο δικό του!

Με αυτή την επικράτηση οι «πετεινοί» ανέβηκαν (προσωρινά) στην τέταρτη θέση με παιχνίδι περισσότερο από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, είχαν ευκαιρίες, πέτυχαν τέρμα στο

51’ με τον Κάλβερτ-Λιούιν, όμως ο VAR και ο ρέφερι Άτγουελ το… πήραν πίσω για φάουλ του Γκόμες.

Εν τέλει μείωσαν με τον Πορτογάλο στο 82’, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα παρά τις ευκαιρίες που είχαν…

Έτσι παρέμειναν στη 16η θέση με ισάριθμους βαθμούς.