Το Ρέθυμνο διέλυσε τον Κολοσσό

Ένα καταπληκτικό Ρέθυμνο δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Κολοσσό, νίκησε με 93-67 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής και ελπίζει πλέον βάσιμα στην παραμονή του στην Basket League.

Ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων οι οποίοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν ξανά πίσω, καθοδηγούμενοι από έναν εκπληκτικό Χίκι που τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ. ήταν το πρώτο triple double στην Α1 μετά το 2001. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπαρτ με 19 πόντους, ενώ οι Ντάνιελς με 16, Χριστοδούλου με 13 και Μπάντερ με 11 συμπλήρωσαν την κορυφαία πεντάδα.

Από την άλλη ο Κολοσσός απογοήτευσε, ήταν τραγικά άστοχος με 2/20 τρίποντα και δεν μπόρεσε ν’ ακολουθήσει σε καμία περίπτωση τον ρυθμό του αγώνα. Επέπλευσε ο Μαυροειδής με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Κολοσσό να θέλει να περάσει την μπάλα στον Μαυροειδή μέσα στο ζωγραφιστό. Το Ρέθυμνο έσφιξε την άμυνα του, πήρε τα ριμπάουντ κι έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο κάνοντας το 18-12 στο 5’, έχοντας και 4/6 τρίποντα. Με Πίνξτον και Τσούπκοβιτς μείωσε σε 22-21 ο Κολοσσός 1.30 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με +3 για το Ρέθυμνο 29-26.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το δεύτερο δεκάλεπτο με αρκετά λάθη, αστοχία στην προσπάθεια τους να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο. Χαρακτηριστικό πως στα πρώτα τρία λεπτά του το επιμέρους σκορ ήταν 3-2 (32-28). Το Ρέθυμνο όμως βρήκε ρυθμό, είχε εκπληκτικό τον Χίκι, πήρε τρίποντα από Μπαρτ και Μπάντερ, έτρεξε και ξέφυγε με 44-28, τρέχοντας ένα σερί 15-0. Ο Κολοσσός είχε τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση και κακές επιλογές με αποτέλεσμα στα επτά πρώτα λεπτά να έχει σημειώσει ένα μόλις καλάθι. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν ασταμάτητοι και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 59-34.

Ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο για το Ρέθυμνο με τον Χίκι να έχει 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 12 ασίστ (!!), τους Μπάντερ και Μπαρτ από 11 πόντους και τον Χριστοδούλου 10. Ουδείς διψήφιος από τον Κολοσσό που είχε 1/8 τρίποντα και χαμένη την μάχη των ριμπάουντ με 22-13.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ίδια εικόνα, με το Ρέθυμνο να θέλει να τρέξει και τον Κολοσσό να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους 66-36, 6.32 πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Ο Κολοσσός ήταν τραγικά άστοχος, την στιγμή που το Ρέθυμνο πλέον άρχισε σιγά, σιγά να παίζει και με τον χρόνο πηγαίνοντας σε πιο σετ επιθέσεις. Το δεκάλεπτο θα τελειώσει με 78-48 χωρίς ακόμη ο Κολοσσός να έχει παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων και συνολικά 1/15 τρίποντα.

Στα τρία πρώτα λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζιάγκος απέσυρε Χίκι και Μπαρτ και το ματς έχασε σε ρυθμό και ποιότητα χωρίς ο Κολοσσός να μπορεί να το εκμεταλλευτεί ιδιαίτερα με το σκορ στο 80-56 στο 34’. Η επιστροφή των δύο έφερε το σκορ στο 91-62 και αποθέωση πριν πάνε και πάλι στον πάγκο 2,5 λεπτά πριν το τέλος. Η απλή διαδικασία ολοκληρώθηκε με το Ρέθυμνο να φτάνει στο 93-67 και ν’ αποθεώνεται από τον κόσμο του.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χριστοδούλου 13, Μπαρτ 19, Κλάντον (6ρ., 2ας.), Χίκι 14π. (10ρ., 16ας.), Ντάνιελς 16 (6ρ.), Οικονομόπουλος, Σιγγούνας 9, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 5, Ραζής 2, Μπάντερ 11, Τζόουνς 4.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Μαυροειδής 14π. (11ρ.), Τσούπκοβιτς 4, Μπράουνινγκ 7, Ντεμπς 10, Λίγγινς 4, Γεωργάκης, Μπιλλής 3, Γεωργαλής, Παπαδάκης, Δημάκος 7, Πίνγκξτον 5 (9ρ.), Λι 13.