Το ρεκόρ του Σόλσκιερ και τα απογοητευτικά στοιχεία για Παρί και Ρόμα

Μετά την μεγάλη πρόκριση του Άγιαξ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που συνέχισε τον «χορό» των εκπλήξεων με την απρόσμενη για τους περισσότερους πρόκριση της επί της Παρί. Τα δύο χθεσινά παιχνίδια, έβγαλαν μερικά πολύ ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία τα οποία παραθέτουμε, για να γίνουμε λίγο περισσότερο…σοφότεροι.

ΠΑΡΙ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ
Παρί Σεν Ζερμέν αποκλείστηκε δεχόμενη τρία γκολ στις 4 τελικές προσπάθειες στον στόχο
και αποχαιρέτησε για 3η σερί σεζόν το Τσάμπιονς Λιγκ, στην φάση των «16».

= Το γκολ του Ρομελού Λουκάκου, μετά από 111 δευτερόλεπτα στο ματς, είναι το πιο γρήγορο γκολ σε φάση νοκ άουτ στο Τσάμπιονς Λιγκ, μετά το γκολ του Γουέιν Ρούνι απέναντι στην Μπάγερν τον Μάρτιο του 2010, μετά από 63 δευτερόλεπτα

=Από το ξεκίνημα της περυσινής σεζόν, οι μόνοι παίκτες της Πρέμιερ Λιγκ που έχουν πετύχει περισσότερα γκολ από τον Λουκάκου (42) σε όλες τις διοργανώσεις, είναι ο Σαλάχ (64), ο Κέιν (64) και ο Αγκουέρο (55)

=Το πέναλτι που κέρδισε ο Ράσφορντ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, είναι το πρώτο που κερδίζει ο νεαρός επιθετικός με την φανέλα της Γιουνάιτεντ

Παρί έχει χάσει τα 7 από τα 12 τελευταία νοκ άουτ ματς στη διοργάνωση (4 νίκες – 1 ισοπαλία), συμπεριλαμβανομένων των δύο συνεχόμενων ηττών στο «Παρκ ντε Πρενς».

=Από τη στιγμή που ο Σόλσκιερ ανέλαβε την ομάδα στις 22 Δεκεμβρίου, μόνο η Μάντσεστερ Σίτι (15) έχει κερδίσει περισσότερα ματς από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (14) στα 5 κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα

=Η Μάντσεστρ Γιουνάιτεντ έχει σκοράρει σε 21 συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, ισοφαρίζοντας το απόλυτο ρεκόρ της ομάδας, στο διάστημα από τον Νοέμβριο του 1956 έως τον Σεπτέμβριο του 1957, υπό τις οδηγίες του Σερ Ματ Μπάσμπι

= Ο Μέισον Γκρίνγουντ, έγινε ο νεαρότερος παίκτης που έπαιξε σε αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σε ηλικία 17 ετών και 156 ημερών, σπάζοντας το ρεκόρ του Ζεράρ Πικέ (17 χρόνων και 310 ημερών)

ΠΟΡΤΟ – ΡΟΜΑ
=Η Πόρτο προκρίθηκε από νοκ άουτ φάση Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας χάσει το πρώτο παιχνίδι, για πρώτη φορά μετά την περίοδο 1986-87, όταν επικράτησε της Βιτκοβίτσε στην φάση των «16» του τότε Κυπέλου Πρωταθλητριών (με συνολικό σκορ 3-1)

= Η Ρόμα ηττήθηκε για 8 συνεχόμενο εκτός έδρας ματς ματς σε νοκ άουτ φάση

= Το εύστοχο πέναλτι του Τέγιες (116 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα), είναι το γκολ που έχει σημειωθεί πιο αργά σε αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ, από το τέρμα του Κριστιάνο Ρονάλντο απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης στον τελικό του 2014 (119 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα)

=Ο Μαρεγκά έγινε μόλις ο 2ος Αφρικανός παίκτης που σκοράρει σε 6 συνεχόμενες εμφανίσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ, μετά τον Μαρουάν Σαμάκ τον Οκτώβριο του 2010

= Το γκολ που πέτυχε ο Σοάρες ήταν το 250ο της Πόρτο στο Τσάμπιονς Λιγκ, Η 8Η ομάδα που φτάνει αυτόν τον αριθμό τερμάτων

= Η Ρόμα δέχεται γκολ σε 31 συνεχόμενα εκτός έδρας ματς, το μεγαλύτερο ρεκόρ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ