Θρίλερ στο Ντόρτμουντ, κερδισμένη η Λειψία!

Εθισμένη στα καρδιοχτύπια είναι η φετινή Ντόρτμουντ αφού και σε ένα ματς όπου προηγήθηκε με 4-0 μόλις στο πρώτο 25λεπτο (!) με τα γκολ των Αουμπαμεγιάνγκ 12’, Σταμπουλί (αυτογκολ) 18’, Γκέτσε 20’ και Γκερέρο 25’ «κατάφερε» και δεν νίκησε την Σάλκε.
Οι φορμαρισμένοι, πάντως, φιλοξενούμενοι είχαν το σθένος να κυνηγήσουν το παιχνίδι μπαίνοντας σιγά – σιγά στη ιδέα της όποια διεκδίκησης ώσπου να φτάσουν σε μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές της ιστορίας τους.
Με τέσσερα γκολ
στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα η Σάλκε «έκλεψε» τον πόντο της ισοπαλίας στο εντυπωσιακό 4-4 με τα τέρματα των Μπουργκστάλερ 61’, Χαρίτ 65’, Καλιτζιούρι 86’ και Νάλντο στο 94ο λεπτό!
Η Ντόρντμουντ έπαιξε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Αουμπαμεγιάνγκ στο 72ο λεπτό ενώ κίτρινη κάρτα είδε και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στο 53ο λεπτό!
Κερδισμένη της αγωνιστικής, σαφώς, η Λειψία αν και δυσκολεύτηκε να κάμψει τις αντιστάσεις της Βέρντερ Βρέμης.
Σημαντική νίκη πέτυχε και η Μπάγερ Λεβερκούζεν στην Φρανκφούρτη ενώ στις νίκες επέστρεψε και η Φράϊμπουργκ με αντίπαλο την Μάϊντς.

Τα αποτελέσματα :

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Σάλκε : 4-4

Λειψία – Βέρντερ Βρέμης : 2-0 (Κεϊτά 34’, Μπερνάρντο 87’)

Φράϊμπουργκ – Μάϊντς : 2-1 (Πέτερσεν 51’, Καθ 91’ – Μπεργκρίν 92’)

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης – Μπάγερ Λεβερκούζεν : 0-1 (76’ Βόλαντ)

Άουγκσμπουργκ – Βόλφσμπουργκ : 2-1 (51’ Γκρεγκόριτιτς, Φινμπόγκασον 78’ – Ντινταβί 40’)