Θέλτα – Σοσιεδάδ 1-2: Ανέβηκε στην 3η θέση η Ρεάλ (hls)

Την 4η συερί της νίκη πήρε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, επικρατώντας της Θέλτα στον Βίγκο με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν κυνικοί, χωρίς να παίξουν καλό ποδόσφαιρο, χωρίς να χτίσουν παιχνίδι και χωρίς να κάνουν ούτε σούτ μέχρι το 30′ όταν η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του Ιλαραμέντι, εκείνος έκανε κοντρόλ και με δυνατό σουτ την έστειλε στην αριστερή γωνία του Μαρτσέσιν.

Όπως η Σοσιεδάδ, έτσι και η Θέλτα δεν είχε ευκαιρίες, δεν είχε καλή κυκλοφορία μπάλας, αλλά στο 39ο λεπτό ο Ιάγο Άσπας στάθηκε τυχερός καθώς στο γύρισμα του Ζουμπιμέντι η μπάλα πήγε πάνω του, βγήκε τετ

α τετ με τον Ρεμίρο και σχεδόν όπως πάντα, πλάσαρε σωστά κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε περισσότερες ευκαιρίες αλλά και πάλι η Σοσιεδάδ ήταν αυτή που σκοραρε, στο 55ο λεπτό με κεφαλιά του Ζουμπεντιά, ο οποίος βρέθηκε εντελώς μόνος του στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων κάνοντας το 2-1, σκορ που έμεινε ως το τέλος της αναμέτρησης, δίνοντας άλλους τρεις βαθμούς στην Σοσιεδάδ που πλέον είναι στην 3η θέση του πίνακα της βαθμολογίας.