Συνεχίζει τις…υψηλές πτήσεις η Ανζέ

Σπουδαία νίκη στην έδρα της Τουλούζ πέτυχε η Ανζέ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρασίντ Αλιουί. Ο διεθνής Μαροκινός μπήκε στο παιχνίδι στο 62΄και πέτυχε και τα 2 γκολ της ομάδας του στη μεγάλη νίκη με σκορ 2-0.

Μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την ήττα φέρει ο προπονητής της, ο Αλέν Καζανοβά, που είχε την «έμπνευση» να βγάλει στο 77΄τον πιο κινητικό του επιθετικό, τον Ευθύμη Κουλούρη, την ώρα που όλοι περίμεναν να προσθέσει έναν επιθετικό
στην 11αδα για να γίνει πιο απειλητική η ομάδα του.

Ο Αλιουί πέτυχε το 0-1 στο 88΄με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ και αυτό ήταν το πρώτο γκολ της Ανζέ επί της Τουλούζ, μετά από 654 αγωνιστικά λεπτά (από το γκολ δηλαδή του Σαίντ Μπενραμά τον Μάιο του 2016).
Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαροκινός πιστοποίησε τη νίκη της ομάδας του, όταν στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, δέχτηκε την ασίστ του Νινγκά και από κοντά πλάσαρε τον Ρενέ για το τελικό 0-2.