Συνεχίζει ακάθεκτη η ΤΣΣΚΑ! (video)

Στηριζόμενη σε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ιτούδη επιβλήθηκε στη Μόσχα της Ρεάλ με 93-87, φτάνοντας τις 17 νίκες στη Euroleague.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε στο παρκέ σαν να ήταν το...τελευταίο παιχνίδι της στο θεσμό κι όλα να κρίνονταν από το αποτέλεσμά του! Τόσο παθιασμένοι κι ενθουσιώδεις ήταν οι παίκτες του Ιτούδη, οι οποίοι μετά το πρώτο τρίποντο του Καμπάσο, έτρεξαν σερί 15-0, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο ενώ έβλεπαν και το καλάθι
της Ρεάλ σαν...βαρέλι, πετυχαίνοντας 33 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να κλείνει στο 33-11 υπέρ των ασταμάτητων γηπεδούχων.

Η σχεδόν τέλεια πρώτη περίοδος για την ομάδα της Μόσχας συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της ΤΣΣΚΑ βεβαίως δεν ήταν δυνατόν να παραμείνει τόσο υψηλά, η Ρεάλ προσπάθησε να συνέρθει, βρήκε πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, αλλά η άμυνά της εξακολουθούσε να παρουσιάζει τεράστια κενά, η ομάδα του Ιτούδη έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 26 πόντους, και το ημίχρονο έκλεισε στο 54-31, με τον Σέρχι να μην χάνει σουτ και τον Χάντερ να συνδράμει επιθετικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαδριλένοι αντέδρασαν, ο Ντόντσιτς βρήκε ρυθμό, ο Κάρολ ήταν σταθερά καλός, ο Ρούντι έβγαλε καλές άμυνες και με σερί 10-0 στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου, η Ρεάλ μείωσε στους 8, 78-70, ωστόσο η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια, αφού με τον Κλάιμπερν και τον Χίγκινς οι Μοσχοβίτες προστάτευσαν τη διαφορά τους, για να έρθει το τελικό 93-87.

Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή του Ράντολφ στη Euroleague, καθώς ο Αμερικανός είχε να αγωνιστεί από τις 14 Νοεμβρίου σε αγώνα της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, όπως και το γεγονός πως ο Πάμπλο Λάσο κάθισε στον πάγκο των Μερένγες για 500η φορά!

Από τους νικητές ο Σέρχι είχε 18 πόντους και 5 ασίστ, ο Κλάιμπερν έκανε double double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, 16 οι πόντοι του Χίγκινς, 11 του Κουρμπάνοφ, 10 του Ντε Κολό.

Για τη Ρεάλ ο Ντόντσιτς είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 λάθη, ο Κάρολ 16, ο Τόμπκινς 13 κι ο Καμπάσο 10.

Δεκάλεπτα: 33-11, 21-20, 24-29, 15-27

Τέλος Δεκαλέπτων: 33-11, 54-31, 78-60, 93-87