Στην κορυφή με 4άρα η Μπενφίκα (video)

Η Μπενφίκα επέστρεψε στην κορυφή της Primeira Liga χάρη στο εύκολο εκτός έδρας 4-1 επί της Φεϊρένσε. Προηγήθηκαν οι ουραγοί της βαθμολογίας, αλλά οι «αετοί» δεν είχαν διάθεση για αστεία.

Το γρήγορο γκολ του Στάρτζεον στο 10ο λεπτό έφερε υποψίες έκπληξης, ειδικά από τη στιγμή που η Μπενφίκα δεν είχε καταφέρει να ισοφαρίσει γρήγορα. Εντούτοις ήταν ζήτημα επτά λεπτών: ο Πίτσι με πέναλτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Αντρέ Αλμέιδα εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σάμαρη δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο μέρος αποδείχτηκε τυπική διαδικασία, ειδικά από τη στιγμή που ο Σεφέροβιτς έκανε το 3-1 στο 49΄. Ο Ελβετός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 89΄ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, με την Μπενφίκα να συναντά ξανά την Πόρτο στην κορυφή με 69 βαθμούς.