Στα πλέι - οφ ο Κολοσσός!

Ο Κολοσσός κέρδισε με 73-67 τον Άρη στην Ρόδο και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα πλέι - οφ.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπρέι (18 πόντοι) και Γιάνγκ (11), ενώ για τον Άρη οι Μάρας (15) και Μποχωρίδης (12).

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς στην μεγαλύτερη διάρκειά του, με τον Άρη να επιστρέφει στα τελευταία λεπτά αλλά να μην ολοκληρώνει την ανατροπή.

Ο Κολοσσός άρχισε καλά το παιχνίδι και είχε μία διαφορά πάνω από έξι πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα του α' δεκάλεπτου, το οποίο έκλεισε τελικά μπροστά με 20-11.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου οι γηπεδούχοι απόκτησαν διψήφια διαφορά, ενώ με ένα σερί 10-0 έφτασαν και το +20 (33-13 στο 16'). Ο Άρης με επιμέρους σκορ 9-2, κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο 35-22 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης συνέχισε την αντεπίθεση και στο 27' έφτασε στο -4 (41-37), όμως οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 49-40.

Η τελευταία περίοδος, σηματοδότησε την τελευταία προσπάθεια του Άρη για να επανέλθει, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στο 51-47 στο 33'. Ο Κολοσσός απάντησε με σερί 10-0, ο Άρης όμως δεν τα παράτησε και μείωσε σε 68-65 στο 39' με τρίποντο του Μάρα. Τελικά, οι γηπεδούχοι είχαν πιο καθαρό μυαλό στο τέλος και σφράγισαν την είσοδο στα πλέι - οφ.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-22, 49-40, 73-67