Εντός ήττα για Σέλτικ, 5-5 η Ρέιντζερς!

Τρομερά πράγματα έγιναν την τελευταία αγωνιστική στην Πρέμιερ Σκωτίας με την Αμπερντίν να κερδίζει εκτός έδρας τη Σέλτικ, και τη Ρέιντζερς να γυρίζει το 3-0 σε 3-5 στο ματς με τη Χιμπέρνιαν, αλλά τελικά τις δυο ομάδες να φεύγουν από το γήπεδο με το σκορ στο 5-5.

Η Αμπερντίν κατάφερε να κάνει κάτι που σπανίως συμβαίνει στο Σέλτικ Παρκ. Να νικήσει τη Σέλτικ. Τελευταία φορά που η μόνιμη πρωταθλήτρια Σκωτίας ηττήθηκε στο σπίτι της ήταν στις 19/12/2015 από τη Μάδεργουελ με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι, λοιπόν, προηγήθηκαν στις αρχές της επανάληψης και άντεξαν στην πίεση (19 σουτ)
της ομάδας του Μπρένταν Ρότζερς καταλαμβάνοντας για μια ακόμη φορά τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η Ρέιντζερς από την πλευρά της, αγωνίστηκε στην έδρα της Χιμπέρνιαν, βρέθηκε να χάνει 3-0 στο 22', αλλά στο 68' το σκορ έλεγε 3-5! Οι γηπεδούχοι, δεν το παράτησαν και με δυο γκολ στο 70' και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσαν το... εξωφρενικό 5-5. Τέλος, η Κιλμάρνοκ νίκησε 1-0 τη Χαρτς.