Στα ημιτελικά η Τυνησία

Η Τυνησία είναι η ομάδα που συμπλήρωσε το "καρέ" των ημιτελικών του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Με 3-0, οι Τυνήσιοι προσπέρασαν την έκπληξη της διοργάνωσης Μαδαγασκάρη, που έκανε ιστορική πορεία ως τα προημιτελικά.

Το σκορ άνοιξε στο 52' ο Σάσι αφού το σουτ που έκανε κόντραρε και άλλαξε πορεία, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μσάκνι, πήρε πρώτος το "ριμπάουντ" μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα της Μαδαγασκάρης για να γράψει το 0-2. Το τελικό 0-3, ήρθε στις καθυστερήσεις, με τον Σλίτι να "σκάβει" υποδειγματικά την μπάλα πάνω από τον Άντριεν σε κόντρα επίθεση. Σε όλο το ματς αγωνίστηκε για τους Τυνήσιους ο Μεριά του Ολυμπιακού.

Στα ημιτελικά η Τυνησία θα βρει μπροστά της τη Σενεγάλη, με το άλλο ζευγάρι να είναι το Αλγερία-Νιγηρία.