«Σφυριά» και στο Περιστέρι από τον Ήφαιστο!

Ο Ήφαιστος πέτυχε την 10η νίκη του στο πρωτάθλημα, λυγίζοντας και το Περιστέρι στη Λήμνο με σκορ 77-73. Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους νησιώτες, δεν έφτανε ο Σκορδίλης (22π) για τους φιλοξενούμενους.

Ο αφηνιασμένος Ήφαιστος συνεχίζει την ονειρική παρθενική του σεζόν στην Basketleague, πανηγυρίζοντας την 7η νίκη του σε 9 εντός έδρας παιχνίδια στο νησί, στα οποία έχουν σημειωθεί ισάριθμα sold out!

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, ο οποίος αντιμετώπισε τον παλιό
του συνεργάτη, Αργύρη Πεδουλάκη, βρέθηκε πίσω με 18-21 στο δεκάλεπτο, εντούτοις κράτησε τους Περιστερίωτες στους 10 πόντους στην β΄ περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 37-31. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν έκοψαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά με επιμέρους 21-16 έφτιαξαν διψήφια διαφορά (58-47), με εξαιρετική δουλειά πάνω στον Ράιαν Χάροου.

Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι έφερε το παιχνίδι στον πόντο κυρίως χάρη στον Σκορδίλη (64-63, 35΄), όμως εκεί μίλησε ο Φρεϊμάνις, ο οποίος με έξι σερί αναπάντητους πόντους έδωσε ανάσες στον Ήφαιστο (70-63). Ο Γκότσερ συμπλήρωσε το 8-0 σερί των νησιωτών (72-63), οι οποίοι στη συνέχεια υπερασπίστηκαν την υπέρ τους διαφορά και πανηγύρισαν έξαλλα τη μεγάλη νίκη.

Για τους γηπεδούχους ο Γκότσερ είχε 13 πόντους, οι Φρεϊμάνις και Γουίγκινς 12 και οι Χαριτόπουλος, Έβανς από 10. Για το Περιστέρι, που πλήρωσε τα 15 λάθη (10 ο προσεκτικός Ήφαιστος), ο Σκορδίλης κυριάρχησε με 22 πόντους, ο Βασιλόπουλος είχε 11 και ο Χάροου 10, αλλά με 4/12 σουτ.