Σέξι ο Ολυμπιακός, ρεκόρ ο Σπανούλης!

Ο Ολυμπιακός προβληματίστηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην ΑΕΚ, την οποία νίκησε εύκολα με σκορ 101-75. Ιστορικό ρεκόρ από τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος έφτασε τις 2.145 ασίστ στην καριέρα του και είναι πλέον ο πρώτος πασέρ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος. Πολυφωνία στην επίθεση από τους «ερυθρόλευκους», με πολλά κενά στην άμυνα η ΑΕΚ.

Το ματς
Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου, σκόραρε με ακρίβεια από μακριά (4/9 τρίποντα) και συνολικά εντός πεδιάς (8/15 σουτ). Ο Ολυμπιακός απάντησε με δική του εξαιρετική επίθεση, έκλεισε το δεκάλεπτο με 6-2 επιμέρους σκορ ως το τελικό 25-21.

Από το 35-31 στο 46-33 ο Ολυμπιακός ο οποίος έσφιξε την άμυνα, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και βρήκε καρφώματα από τον Μιλουτίνοφ και τρίποντα από τον Τίμα. Συνολικά η ομάδα του Μπλατ πήρε σπουδαίες βοήθειες από τον πάγκο του, με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει 11 πόντους και τον Τίμα 7 και προηγήθηκε με +13 στο ημίχρονο, 52-39.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν 78% στα δίποντα (15/19), 40% (4/10) στα τρίποντα, 83% στις βολές (10/12), 12 ασίστ, 8 λάθη.

Η ΑΕΚ σούταρε 1/6 τριποντα στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε 20 πόντους στο «ζωγραφιστό» αλλά είχε πρόβλημα στις επιστροφές, αφού δέχτηκε 15 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού. Για την ομάδα του Μπάνκι ο Σαντ Ρος είχε 11 πόντους και ο Ματσιούλις 9 στο ημίχρονο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ματσιούλις να μειώνει σε 52-41, αλλά τον Ολυμπιακό να απαντά με ομοβροντία. Μάντζαρης, Στρέλνιεκς και Τίμα πέτυχαν διαδοχικά τρίποντα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +20, 61-41.

Έκτοτε το μοτίβο του παιχνιδιού σταθεροποιήθηκε. Ο Ολυμπιακός κράτησε με άνετα τη διαφορά γύρω από τους 20 πόντους και ο Μπλατ μοίραζε το χρόνο των παικτών του αφού ακολουθούσε διαβολοβδομάδα. Η ΑΕΚ είχε 1/3 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και είχε μόνο τον Σαντ-Ρος σε σταθερή σύνδεση με το καλάθι (15 πόντοι).

Στην τέταρτη περίοδο ο Μπάνκι πέταξε λευκή πετσέτα περνώντας στον αγώνα Τσαλμπούρη και Μωραϊτη. Τα κέφια του Σπανούλη έφεραν τη διαφορά στο +25 (86-61) στο 34΄ και το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικής σημασίας ως το τελικό 101-75, με τους δύο προπονητές να κάνουν διάφορα πειράματα εν΄ όψει της συνέχειας.

Η πιο ιστορική στιγμή ήταν στο φινάλε, όταν ο Βασίλης Σπανούλης μοίρασε την ασίστ Νο. 2.145 στην καριέρα του στο ελληνικό πρωτάθλημα και προσπέρασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη, φτάνοντας στην κορυφή της λίστας των πασέρ.

Ο Ολυμπιακός έβαλε 12 τρίποντα και μοίρασε 26 ασίστ, προσφέροντας όμορφο μπάσκετ στους οπαδούς τους.

Η ΑΕΚ έχει ευρωπαϊκό ματς απέναντι στη Μπάμπεργκ στη Βαυαρία, ενώ ο Ολυμπιακός... ισπανική εβδομάδα με Μπασκόνια (εντός) και Ρεάλ (εκτός).

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοφ 11, Μιλουτίνοφ 9, Μάντζαρης 3 (5 ασίστ), Στρέλνιεκς 8, Τίμα 17 (5/8 τρίποντα), Πρίντεζης 13, Σπανούλης 14 (4ασίστ), Μπόγρης 6, Παπανικολάου 1, Γουίλιαμς – Γκος 9, Τουπάν 5, ΛεΝτέι 5.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 11, Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 15, Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 15, Μωραϊτης, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 4, Λαρεντζάκης 9, Γιαννόπουλος 5.