Σαρελρουά-Λέουβεν 0-1: Την προσπέρασε

Η Σαρλερουά ήθελε νίκη για να μπει στην πρώτη οχτάδα και μπήκε δυνατά στο ματς έχοντας δοκάρι με τον Μπάτζι. Η Λέουβεν είχε αποφασίσει να παίξει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και αυτό της βγήκε.

Στο 16ο λεπτό μετά από μια ωραία μπαλιά του Ντομ, ο Αλ Ταμάρι μπήκε από τα δεξιά και από πολύ πλάγια θέση με το αριστερό έκανε το 0-1. Αυτό έμελλε να είναι το γκολ πουθα κρίνει την αναμέτρηση.

Όσο κι αν προσπάθησε στη συνέχεια η Σαρλερουά, δεν κατάφερε να σκοράρει παρά τις πολλές τελικές που είχε στο ματς. Ο Κογιοκάρου ήταν σταθερό και η άμυνα συμπαγής.

Έτσι η Λέουβεν προσπέρασε την Σαρλερουά κατά έναν βαθμό και έχει πλέον βάσιμες ελπίδες να μπει στην πρώτη οχτάδα.

* Μελανό σημείο η διακοπή του αγώνα στο 77ο λεπτό λόγω αναπτίρα που πέτυχε στο κεφάλι τον Κογιοκάρου.