Σπέτσια-Ίντερ 2-1: Έγινε του… πέναλτι

Με τρία πέναλτι στο ματς, η Σπέτσια νίκησε την Ίντερ με 2-1 στο «Αλμπέρτο Πίκο» για την 26η αγωνιστική της Serie A.
Έτσι οι γηπεδούχοι έφυγαν με έξι πόντους από την την γραμμή του υποβιβασμού, ενώ η ίντερ μπορεί να χάσει την δεύτερη θέση από την Λάτσιο, ενώ ίσως έχει και σγυκάτοικο ανάλογα τα αποτελέσματα των Ρόμα και Μίλαν.
Στο πρώτο ημίχρονο οι «νερατζούρι» είχαν την κατοχή αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν γκολ τις ευκαιρίες, ακόμη και από την άσπρη βούλα.
Η

Ίντερ κέρδισε πέναλτι στο 10ο λεπτό σε ανατροπή του Ντ’ Αμπρόσιο από τον Κάλνταρα.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε κρατώντας ανέπαφη την εστία του.
Στην επανάληψη στο 47’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Λαουτάρο για οφσάϊντ του Λουκάκου στο ξεκίνημα της φάσης.
Κόντρα στην ροή του αγώνα η Σπέτσια άνοιξε το σκορ στο 55’ με τον Μαλντίνι, μετά από ωραία προσπάθεια του Ν’ Ζολά.
Στο 75’ ο Λαουτάρο έχασε πολύ καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει.
Στο 81’ η Ίντερ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντάμφρις από τον Φερέρ.
Αυτή την φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρομέλου Λουκάκου στο 83’, ο οποίος ευστόχησε για το 1-1.
Στο 86’ όμως ήταν σειρά της Σπέτσια να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Εβιντέντε από τον Ντάμφρις.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ν’ Μπαλά Ν’ Ζολ’α για το 2-1 στο 87’.
Ο Δημήτρης Νικολάου ξεκίνησε βασικός και είχε πολύ καλή απόδοση για την Σπέτσια. Στο 71’ είδε κίτρινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα στον Ντάμφρις.