ΠΣΖ-Μαρσέιγ 2-1: Στην Παρί το “κλασίκ” (hls)

Το 85ο “κλασίκ” της ιστορίας άρχισε με καλύτερο τρόπο για την ΠΣΖ καθώς ο Νεϊμάρ με φανταστικό πλασέ στην κίνηση υπενθύμισε την ποδοσφαιρική στόφα του μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Μαρσέιγ δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα στην κυκλοφορία της μπάλας κι όποτε κατάφερε να τη βελτιώσει δεν αποδείχθηκε επικίνδυνη. Ωστόσο ήταν αποτελεσματική μόλις στη δεύτερη στατική φάση της με την οποία ανέβασε παίκτες στην αντίπαλη περιοχή.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Ο Ντούγε Τσαλέτα Τσαρ εκείνος που με κοντινή προβολή μετά την αδυναμία απομάκρυνσης των γηπεδούχων έκανε το 1-1.

Ήταν όμως η Παρί εκείνη που πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα καθώς ο Κίλιαν Εμπαπέ στις καθυστερήσεις εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι για να φτάσει τα επτά γκολ σε “κλασίκ” πιάνοντας στην πρώτη θέση της σχετικής λίστα το Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς καλές στιγμές στις δύο εστίες, με πολύ ένταση και διαμαρτυρίες προς το διαιτητή και την ΠΣΖ να μένει με την ικανοποίηση της νίκης.