Πολωνία-Τσεχία 99-84: Πέρασε το πρώτο εμπόδιο με Πονίτκα και Σλότερ

Στην πεντάδα της Τσεχίας βρέθηκε ο Τόμας Σατοράνσκι για την αναμέτρηση με την Πολωνία, στο πλαίσιο του Eurobasket 2022 και τον 4ο όμιλο. Όμως την παράσταση έκλεψε η εμφάνιση των Πονίτκα και Σλότερ, οι οποίοι οδήγησαν την ομάδα του στη νίκη με 99-84 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους στο παρκέ. Η Πολωνία πήρε προβάδισμα στην Πράγα κάνοντας ένα σερί

9-0 (9-7) με MVP τον Πονίτκα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τσεχία πίεσε και το σύνολο του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ οδήγησε το παιχνίδι στο 46-46 με τις δύο χώρες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες. Στην τελευταία περίοδο η Τσεχία προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως η Πολωνία ακολούθησε πιστά το πλάνο της και έτσι οι άτυπα γηπεδούχοι επικράτησαν με 99-84.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Ματέους Πονίτκα με 26 πόντους, 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Ο συμπαίκτης του Έι Τζέι Σλότερ είχε 23 πόντους και 2 ριμπάουντ. Από τους Τσέχους ο Γιαν Βέσελι σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Μπόχατσικ 13 με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-46, 69-63, 99-84