Πήρε τον ισπανικό «εμφύλιο» η Μάλαγα (video)

Σε ένα αδιάφορο παιχνίδι η Μάλαγα επικράτησε με 95-91 της Μπαρτσελόνα και πήρε το ισπανικό ντέρμπι για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στο 11-16 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι που δεν διεκδικούν κάτι, όπωςκαι οι Καταλανοί που βρίσκονται στην προτελευταία θέση με ρεκόρ 9-18.

Κορυφαίος για τους νικητές το Ντίεθ που πέτυχε 21 πόντους,ενώ από τους «Μπλαουγκράνα», ξεχώρισε ο Άντε Τόμιτς που πέτυχε 20 αλλά δεν ήταναρκετός για την ομάδα του.

Στην πρώτη περίοδο οι «Καταλανοί» ήταν καλύτεροι καικατάφεραν να πάνε το παιχνίδι στον δικό τους ρυθμό,

κλείνοντας το δεκάλεπτο όνταςμπροστά με 19-25, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς παίρνονταςτην επόμενη περίοδο με 30-21 και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριώνπόντων (49-46), το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τους γηπεδούχουςνα ελέγχουν το παιχνίδι και να αυξάνουν την διαφορά στο +8 (76-68), στην τέταρτηκαι τελευταία περίοδο οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έκαναν μια τελευταίαπροσπάθεια να πάρουν το ματς αλλά το επιμέρους 19-23 δεν ήταν αρκετό και έτσι ηΜάλαγα πήρε τη νίκη με 95-91.