Νίκησε και κυνηγάει το πλεονέκτημα! (video)

Η Χίμκι πέρασε από την έδρα της Εφές με 85-73 και έμεινε στοκυνήγι του πλεονεκτήματος έδρας στα playoffs.

Στο 16-11 ανέβηκαν οι Ρώσοι, ενώ οι γηπεδούχοι που συνέχισαντην απογοητευτική τους πορεία έπεσαν στο 6-21

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τόμας που πέτυχε 18πόντους, ενώ για τους Τούρκους ο Ντάνστον σημείωσε 19.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με την Εφές ναμπαίνει καλύτερα και να προηγείται με 25-12 στο 7’, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισεστο 29-18 με τον Βιάλτσεφ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν έχουν τον έλεγχο και πήγανστο ημίχρονο με το σκορ στο 49-42

Οι παίκτες του

Μπαρτζώκα συνήλθαν και κατάφεραν ναπλησιάσουνσε 49-46 με τον Τζένκινς, ενώ στο 26' ο Γκιλ έκανε το 55-55, ενώ μετο τρίποντο του Γκιλ πέρασαν μπροστά 59-61 (29') για πρώτη φορά στο ματς. ΗΧίμκι συνέχισε να έχει το προβάδισμα, αφού ο Γκιλ με εντυπωσιακό κάρφωμασημείωσε το 67-69. O Bιάλτσεφ με τρίποντο έκανε το 71-79 στο 37'. Ο ίδιοςπαίκτης με νέα τρίποντη βόμβα έγραψε τπ 72-83, 1:30 πριν το τέλος και οι Ρώσοικαθάρισαν το ματς.