Πήρε το ντέρμπι κι "ανεβαίνει" το ΑΠΟΕΛ

Σε απόσταση τριών πόντων από την κορυφή του Κυπριακού πρωταθλήματος βρίσκεται πλέον το ΑΠΟΕΛ μετά την νίκη του με σκορ 2-0 χθες στο εξ αναβολής ντέρμπι με την Ομόνοια για την 7η αγωνιστική.
Η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι, κυριάρχησε και επιβλήθηκε πλήρως, έχοντας ισορροπία στο γήπεδο, καλές ατομικές και ομαδικές ενέργειες και σφραγίδα ανωτερότητας απέναντι στην Ομόνοια, υποχρεώνοντας τον αντίπαλο σε παθητικό ρόλο σχεδόν σε όλο το 90λεπτο.

Τα γκολ
της νίκης σημείωσαν ο Βραζιλιάνος Λέο Νατέλ στο 32ο λεπτό και ο Τάμαρι στο 56ο λεπτό.
Αυτή η νίκη ήταν η 12η συνεχόμενη που σημείωσαν οι «γαλαζοκίτρινοι» στα παραδοσιακά ντέρμπι της Λευκωσίας δείχνοντας ασφαλώς ότι τα τελευταία χρόνια η… ψαλίδα έχει μεγαλώσει θεαματικά ανάμεσα στις δύο ιστορικές ομάδες.

Όσο για την Ομόνοια, αυτή παραμένει στην 8η θέση με μόλις έξι βαθμούς και δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις στο θέμα της τεχνικής ηγεσίας.
Ήδη από προχθές στην Κύπρο «κυκλοφορεί» έντονα, μεταξύ άλλων, και το όνομα του Γιάννη Αναστασίου!