Πήραν το θρίλερ οι Ουόριορς (video)

Το Γκόλντεν Στέιτ με τον Κάρι να βομβαρδίζει, επικράτησε με 125-123 εντός έδρας των Κινγκς σε ένα συγκλονιστικό ματς.

Ο ηγέτης των πρωταθλητών είχε 36 πόντους με δέκα εύστοχα τρίποντα, οδηγώντας την ομάδα του στην τέταρτη φετινή νίκη επί των αντιπάλων τους από την Καλιφόρνια. Mάλιστα, το πέμπτο παιχνίδι του σε μία σεζόν με τουλάχιστον δέκα εύστοχα τρίποντα είναι νέο ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ. Ο Ντουράντ είχε 28 πόντους και επτά κοψίματα, ο Τόμπσον 18, ο Κάζενς 17 με 10 ριμπάουντ και ο Γκριν 12 με οκτώ ασίστ.

Για τους Κινγκς,
κορυφαίος ο Μπάγκλι με 28 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Χιλντ είχε 19, ο Φοξ 18 και ο Μπογκντάνοβιτς 14.

Το ματς ήταν θρίλερ με το προβάδισμα να αλλάζει πέντε φορές στην τελευταία περίοδο, στην οποία υπήρξαν τέσσερις ισοπαλίες. Η τελευταία ήταν επτά λεπτά πριν το τέλος με 104-104, όταν ο Κάρι με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του, που κράτησε τη νίκη έως τη λήξη, παρά το γεγονός ότι οι Κινγκς δεν τα παράτησαν ποτέ. Ο Χιλντ μάλιστα αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια των φιλοξενούμενων να κλέψουν τη νίκη επτά δεύτερα πριν από το τέλος, κάνοντας air ball σε τρίποντο υπό την πίεση του Τόμπσον.

Found a way.#JBLxGSW brings you the top moments from tonight's win ⬇️ pic.twitter.com/q5a4ckmiN6